Világ MTI 2015. október. 11. 21:40

Nem hisznek az amerikaiak a legnépszerűbb elnökjelölteknek

A legújabb közvéleménykutatás szerint a demokratáknál Hillary Clinton, a republikánusoknál Donald Trump vezet. Clintont nagyon sokan elutasítják, és vezetői képességeit is Trumpé után sorolják az amerikaiak. A szavahihetőségi versenyben viszont mindketten leszerepeltek.

A demokrata elnökjelölt-aspiránsok mezőnyében Hillary Clinton, a republikánusokéban pedig Donald Trump továbbra is őrzi vezető helyét - derült ki a CBS televízió vasárnap nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatásából.

Sokan nem szeretik Clintont, mégis vezet

Két nappal a Fehér Házra pályázó demokrata politikusok első televíziós vitáját megelőzően a volt külügyminiszter Clinton 46 százalékos támogatottsággal áll az első helyen, ami azonban augusztus óta 12 pontos csökkenést jelent. A második helyen, 27 százalékkal, 10 pontot erősödve Bernie Sanders vermonti szenátor áll. A harmadik, 16 százalékkal, Joe Biden alelnök, aki még mindig nem döntötte el, hogy részt vegyen-e az elnökválasztási küzdelemben.

 

Hillary Clinton
AFP / Brendan Smialowski

A demokrata aspiránsok első vitáját megrendező CNN hírtelevízió közölte, hogy Biden a nagy támogatói táborára való tekintettel akkor is részvevője lehet a keddi műsornak, ha csak aznap jelenti be hivatalosan az indulását. A fia halálát gyászoló alelnök munkatársai azonban jelezték, hogy a politikus nem kíván részt venni ebben a televíziós megmérettetésben.

A CBS felmérése szerint ha Biden úgy döntene, hogy távol marad az előválasztási küzdelemtől, akkor Clinton vezetése 56-32 százalék arányúra növekedne Sanderssel szemben a demokrata választók között. Az amerikaiak 53 százaléka ugyanakkor kedvezőtlen véleményt alakított ki a volt first ladyről, ami a legrosszabb adat vele kapcsolatban azóta, hogy 1992-ben felkerült a kiértékelt politikusok listájára.

Tízből hét republikánus Trump mellett

Az elnökségre törekvő republikánusok közül továbbra is Donald Trump ingatlanmágnás a legnépszerűbb, 27 százalékkal. Őt Ben Carson volt idegsebész (21%), Ted Cruz texasi szenátor (9%) és Marco Rubio floridai szenátor (8%) követi. Jeb Bush volt floridai kormányzó és Carly Fiorina üzletasszony egyaránt 6-6 százalékos támogatottsággal osztozkodik az ötödik-hatodik helyen. (Bush szeptemberben még 13 százalékon állt.)

 

Donald Trump
MTI/EPA/Justin Lane

Tíz republikánus szavazóból hét támogatná Trumpot, ha pártjuk őt választaná hivatalos elnökjelöltjévé és csak kettő utasítaná el ezt.

Az amerikai választók 65 százaléka szerint egyébként Trump erős vezetői képességekkel rendelkezik. Bidenről 55, Clintonról 53, Carsonról 51, Fiorináról 44, Sandersről pedig 39 százalék gondolja ugyanezt.

Szavahihetőségben más a sorrend

A becsületesség és szavahihetőség kérdésében Biden 61 százalékkal vezet az 58 százalékon álló Carsonnal szemben. Clinton 35, Trump pedig 33 százalékon áll ebben a tekintetben. Az elnöki poszt betöltéséhez a megkérdezettek 60 százaléka szerint Biden, 51 százaléka szerint Clinton rendelkezik megfelelő tapasztalattal, a többiek erősen leszakadtak tőlük.

A válaszadók 71 százaléka szerint helytelen volt, hogy külügyminiszterként Clinton a saját szerverét és nem a hivatalos levelezési rendszert használta kommunikációra - ami 7 százalékpontos növekedést jelent március óta.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.