Világ MTI 2015. június. 30. 19:06

Líbiában képezték ki a tunéziai merénylőt

Egy líbiai dzsihadista táborban kapott kiképzést a néhány nappal ezelőtti, 38 halálos áldozatot követelő tunéziai merénylet elkövetője, egy időben a Bardo Múzeum támadóival.

A tuniszi belügyminisztérium államtitkára, Rafík Cselli tájékoztatása szerint az előző pénteki merényletet végrehajtó 24 éves terroristát a tuniszi Bardo Múzeum elleni áprilisi terrortámadás két elkövetőjével együtt képezték ki a szomszédos Líbia nyugati részén.

"Megerősítést nyert, hogy a merénylő Líbiában kapott fegyveres kiképzést, ugyanakkor mint a Bardo Múzeum támadói" - mondta az államtitkár, hozzátéve, hogy a terrorista illegálisan lépte át a két ország közötti határt.

MTI / EPA / Mohamed Meszara

Az illetékes elmondta, hogy a férfi mérnöki tanulmányait félbeszakítva utazott januárban a nyugat-líbiai Szabratába. A múzeum két támadója is ebben az időszakban tartózkodott a szabratai dzsihadista kiképzőtáborban.

Szakértők szerint ezzel beigazolódtak azok a félelmek, amelyek szerint az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet erős líbiai jelenléte Tunéziára is közvetlen fenyegetést jelent.

A támadó két Szúsza közeli, kedvelt üdülőkomplexum ellen hajtott végre merényletet pénteken. Gumicsónakon érkezett az Imperial Marhaba és a Szoviva szállodák melletti strandra, egy napernyő alól Kalasnyikov gépkarabélyt húzott elő, és tüzet nyitott a fövenyen pihenő turistákra. A rajtaütés 38 halálos áldozatának többsége brit állampolgár volt.

A Bardo Múzeumban áprilisban szélsőséges iszlamista fegyveresek által elkövetett támadás során 23 ember, köztük húsz külföldi turista halt meg és 45-en megsebesültek. A merényletet az Iszlám Állam vállalta magára.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.