2015. május. 28. 21:49 MTI Utolsó frissítés: 2015. május. 28. 21:53 Világ

Rosszul telepített szoftver miatt haltak meg négyen egy Airbus fedélzetén

A fekete doboz adatai alapján úgy tűnik, szerelési hiba, közelebbről nézve egy rosszul telepített szoftver miatt haltak meg négyen a május elején Sevillánál lezuhant katonai szállítógépen. Két másik ember, aki az Airbus A400M fedélzetén utazott, súlyosan megsebesült.

A fekete dobozból kinyert adatok alapján szerelési hiba okozta annak az Airbus A400M típusú katonai szállítógépnek a katasztrófáját, amely május elején lezuhant a spanyolországi Sevilla közelében - mondta a gyártó cég egyik vezetője a Handelsblatt című német lapnak.

Marwan Lahoud, az Airbus stratégiai igazgatója a Handelsblatt pénteki kiadásában megjelenő interjúból a lap hírportálján előzetesen közölt részletek szerint elmondta, hogy a fekete doboz adatainak elemzése megerősítette a korábbi vizsgálatok megállapításait, amelyek szerint nem szerkezeti gond okozta a katasztrófát, hanem az, hogy az összeszerelés utolsó szakaszában rosszul telepítették a motorokat irányító szoftvert. Ezért az első próbarepülés közben leálltak a motorok, és a gép lezuhant.

Az új repülőgéptípussal nincs szerkezeti gond, de a baleset rávilágított arra, hogy "súlyos minőségi probléma van az összeszerelés területén", ami nem használ az Airbus hírnevének - mondta Marwan Lahoud.

A Handelsblatt rámutatott, hogy a vizsgálati eredmény a cég arculatának károsodása ellenére megkönnyebbülés az Airbusnak, mert az összeszerelési minőségi gondok orvoslásánál jóval hosszabb időt venne igénybe, ha a több cég együttműködésével kifejlesztett motor esetleges konstrukciós hibáit kellene kijavítani.

A katonai szállítógép május 9-én zuhant le a Sevilla melletti San Pablo repülőtérnél, ahol az A400M típusú gépek összeszerelő üzeme működik. A fedélzeten hatan tartózkodtak, közülük négyen meghaltak, ketten súlyosan megsebesültek.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.