2015. április. 24. 16:31 MTI Utolsó frissítés: 2015. április. 24. 18:25 Világ

Korrupció miatt tíz évet kapott egy román bíró

Több mint tíz év börtönre ítéltek egy korrupt bírót Romániában.

Tíz év és nyolc hónap börtönbüntetésre ítéltek pénteken egy korrupt román bírót, akit vétkesnek találtak abban, hogy a vádlottaktól pénzt követelt a nekik kedvező ítéletek fejében.

Stan Mustata a bukaresti ítélőtábla bírája volt, amíg vizsgálatot nem indítottak ellene megvesztegetés elfogadása és befolyással való üzérkedés miatt. Fölötte éppen volt kollégái ítélkeztek, hiszen a pénteki elsőfokú ítéletet a román fővárosi ítélőtábla mondta ki. A döntés nem jogerős, és a vádlott fellebbezhet a legfelső bíróságon.

A volt bíró mellett egy jegyzőt is négy év és négy hónap börtönbüntetésre ítéltek, ugyanis a vád szerint a korrupció miatt elítélt volt bíró cinkosa volt. A Mediafax hírügynökség szerint Mustata a per során egyebek mellett azzal védekezett, hogy rendszeres borfogyasztó, és ha nem ivott volna alkoholt, akkor érzékelte volna a vészhelyzetet, és nem jutott volna a vádlottak padjára.

Mustatát egy nagy közérdeklődésre számot tartó korrupciós üggyel kapcsolatban helyezték előzetes letartóztatásba tavaly márciusban. Neki kellett volna ugyanis ítéletet hoznia a Dan Voiculescu volt szenátor és médiamágnás ügyében, de még mielőtt megtette volna, őrizetbe vették. Később Voiculescut – aki a román Konzervatív Párt (PC) alapító elnöke, illetve kiterjedt és befolyásos médiabirodalom tulajdonosa – tíz év letöltendő börtönbüntetésre ítélték.

Az ügyészség által felhasznált lehallgatási jegyzőkönyvek szerint Mustata a bíróság mellékhelyiségében, közvetítőkön keresztül bonyolította "üzleteit": egy-egy kedvező ítélete több tízezer euróba került.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.