Az ukrán erők "szervezett visszavonulást" kezdtek a kelet-ukrajnai Debalceve környékén – jelentette be Petro Porosenko ukrán államfő. Bár a stratégiai fontosságú, három irányból támadott város elvesztése súlyos vereségnek számít, az oroszpárti szakadárok diadala esélyt adhat a múlt heti minszki tárgyalásokon kihirdetett tűzszünetnek. A HVG értesülései szerint Debalceve ukrán védői között több tucat magyar katona is volt.
Több hónapig tartó ostrom után feladta az ukrán hadsereg az egyik legfontosabb kelet-ukrajnai vasúti és közúti csomópontot, Debalcevét. Az állítólagos "szervezett visszavonulásról" szóló elnöki bejelentés nem igen számít meglepetésnek: az utóbbi napokban a szakadár erők előbb körbe zárták a települést védő ukrán erőket, majd behatoltak a város területére és több negyedet ellenőrzésük alá vontak.
Debalceve védői között volt a kárpátaljai katonákból álló 128-as gépesített dandár is, amelyben a HVG értesülései szerint több tucat magyar katona – többségében hivatásos állományban lévő – katona is szolgál.
Porosenko szerint a 6-7 ezer védő nyolcvan százaléka már elhagyta az ostromgyűrűt, s hamarosan a többiek is távozhatnak. Bár Porosenko szervezett visszavonulásról beszélt, orosz források szerint több száz ukrán katona megadta magát, és az ostrom utolsó időszakában megszakadt a kapcsolat az egyes egységek között. Orosz források szerint az ukrán erők komoly veszteségeket szenvedtek.
A debalcevei ostrom vége ugyanakkor esélyt adhat a hivatalosan február 15-én életbe lépett, de egyelőre be nem tartott minszki tűzszüneti egyezménynek. A leghevesebb harcok éppen Debalceve térségében dúltak ugyanis, a front többi szakaszán viszonylagos nyugalom uralkodik.
Az orosz támogatást élvező szakadár vezérek többször közölték: tiszteletben tartják a német és francia közvetítéssel elért fegyvernyugvási egyezséget, de az szerintük nem vonatkozott Debalcevére, amely a "szakadárok területéhez tartozik”.