2015. január. 23. 10:51 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 23. 11:36 Világ

Elbúcsúztak a világhatalmak vezetői a szaúdi királytól

Világszerte tisztelettel adóztak pénteken az előző éjjel elhunyt Abdalláh bin Abdel-Azíz szaúdi királynak, aki tízévi uralkodása alatt fenntartotta az első számú olajhatalom stabilitását.

"Mindig őszinte vezető volt, akiben megvolt a meggyőződések bátorsága" – fogalmazott Barack Obama amerikai elnök. Hozzátette: "országaink együtt munkálkodtak számos kihívással szemben, mindig becsültem Abdalláh király álláspontját, értékeltem igaz és meleg barátságunkat". Abdalláh uralkodása idején Szaúd-Arábia mindvégig az Egyesült Államok politikai és gazdasági szövetségese volt.

Stephen Harper kanadai kormányfő olyan emberre emlékezett vissza, aki "nagyon szenvedélyesen viszonyult országához, a fejlődéshez és a világgazdasághoz". A miniszterelnök tisztelgett "a közel-keleti béke elszánt védelmezője" előtt.

A párizsi Elysée-palota közleményében Francois Hollande francia elnök is tisztelettel adózott "egy olyan államférfi emlékének, akinek tevékenysége mély nyomot hagyott országa történelmén, és akinek az igazságos és tartós közel-keleti békére vonatkozó víziója időszerűbb, mint valaha".

David Cameron brit miniszterelnök azt írta közleményében, hogy Abdalláh király emlékét "a királysága szolgálatában eltöltött hosszú évek, valamint a béke és a vallások közti nagyobb megértés iránti elkötelezettség" jellemzik.

Tokióban Szuga Josihide, a japán kormány főtitkára és szóvivője dicsérte azt a "jelentős szerepet, amelyet (a király) hosszú időn át játszott Szaúd-Arábia, az iszlám közösség és a világ érdekében".

Narendra Modi indiai miniszterelnök "szomorúságának" adott hangot, és azt írta Twitteren, hogy néhány napja informálódott a király egészségi állapotáról annak utódjától, Szalmán bin Abdel-Azíztól. "Abdalláh királlyal egy fontos hangot veszítettünk el, amely tartós hatást gyakorolt országára" – tette hozzá.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.