2015. január. 18. 19:22 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 18. 18:51 Világ

Líbiában tűzszünetet hirdetett a hadsereg is

Az iszlamista koalícióhoz hasonlóan tűzszünetet hirdet a líbiai hadsereg is, hogy ezzel támogassa a Genfben megkezdett béketárgyalásokat - jelentette be vasárnap Bengáziban a nemzetközi közösség által elismert líbiai kormány.

A líbiai hadsereg vezérkara az összes fronton tűzszünetet kezd vasárnap este tíz órától, de ez nem vonatkozik a terroristák elleni hadműveletekre - tudatták hivatalos közleményben. A fővárost, Tripolit és az ország harmadik legnépesebb városát, Miszrátát a nyár óta hatalmában tartó Fadzsr Líbia (Líbiai Hajnal) nevű iszlamista koalíció pénteken jelentette be a tűzszünetet, amelyet az ENSZ is üdvözölt. A világszervezet ezzel párhuzamosan közölte, hogy az ellenfelek a jövő héten ismét összeülnek azzal a szándékkal, hogy rendezzék az észak-afrikai országot vezető Moamer Kadhafi 2011-es bukása és halála óta tartó belső konfliktust.
   
Ugyanakkor az iszlamisták tripoli parlamentje vasárnapi ülésén olyan határozatot hozott, hogy a tárgyalásokat nem Genfben, hanem egy távoli dél-líbiai városban, Gátban kell lebonyolítani. A feltétel indoka egyelőre nem ismeretes. Az ENSZ még nem reagált a döntésre. A Genfben szerdán és csütörtökön lezajlott egyeztetésen az ellenfelek megállapodtak egy ütemtervben, amelynek célja egy egységkormány megalakítása. Abban is sikerült megegyezniük a résztvevőknek, hogy az ország infrastruktúrája feletti állami ellenőrzés érdekében a fegyveres csoportoknak minden líbiai városból ki kell vonulniuk, és fel kell hagyniuk az összecsapásokkal.
   
Kadhafi 2011. októberi halála óta Líbiában számos csoport küzdelmet vív a hatalomért és az ország kőolajából származó jövedelméért. A harcoló csoportok között iszlamista szélsőségesek is vannak, köztük olyan szervezetek, amelyek nem vesznek részt a béketárgyalásokon.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.