Világ hvg.hu 2015. január. 09. 15:28

Ugyanaz volt a mestere a lövöldözőknek

A Kouachi testvérek egyike, és a csütörtöki lövöldöző is ismerte azt a radikális szalafista nézeteiről ismert Djamel Beghalt, aki korábban Oszama bin Ladennel is kapcsolatban állhatott.

A Charlie Hebdo szerkesztőségében lövöldöző 32 éves Chérif Kouachi és a csütörtök reggel egy rendőrnőt lelövő, szintén 32 éves Amédy Coulibaly egyaránt annak az algériai születésű terroristának, Djamel Beghalnak a tanítványa lehet, akit már többször is letartóztattak.

Az 1965-ben született Beghalt 2001-ben Dubajban hamis francia útlevél miatt kapcsolták le, az Egyesült Arab Emírségek hatóságainak pedig akkor bevallotta, hogy a párizsi amerikai nagykövetség ellen tervezett merényletet. A férfit ezután kiadták Franciaországnak, és azt állította, kényszer hatására tett vallomást, később azonban azt mondta, találkozott Afganisztánban Oszama bin Ladennel is, és öngyilkos merényletre készült. Beghal állítólag már a 1995-ös párizsi RER elleni merénylet tervezésében is részt vett.

Beghalt 2005-ben 10 év börtönbüntetésre ítélték terrorizmus vádjával, és a börtönben találkozhatott Chérif Kouachival, aki szabadulása után egy halárusnál dolgozott egy Párizs környéki elővárosban.

Beghalt Chérif Kouachi többször is meglátogatta a közép-franciaországi Murat-ban, volt, hogy más, szintén terrorizmus miatt elítélt férfiak társaságában látták őket sportolni.

Amédy Coulibaly, a csütörtöki lövöldöző és a barátnője, Hayat Boumeddiene szintén volt, hogy meglátogatták Djamel Beghalt, a nő egy kihallgatás során 2010-ben azt mondta, egy Beghalnál történt látogatás során lőni is gyakoroltak.

Djamel Beghalt, aki jelenleg is börtönben van, elkülönítették az őrizete alatt. Az ügyvédjén keresztül a férfi tagadta, hogy bármi köze lenne a mostani merényletekhez.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.