Világ MTI 2015. január. 07. 21:55

Mától Párizs szigorúan ellenőrzött város lett

Fokozott éberség a boltokban, katonák a pályaudvarokon, fegyveres rendőrök a média székházai előtt: Párizs szigorúan ellenőrzött város lett - számolt be riportjában szerda este az AFP francia hírügynökség a Charlie Hebdo szatirikus hetilap szerkesztősége ellen elkövetett, 12 emberéletet követelő támadás után tapasztaltakról.

A téli árleszállítások első napján a biztonsági vezetők - például a Galeries Lafayette áruházban - éberek: a "támadók még mindig szabadlábon vannak". "Az a dolga, hogy figyeljen" - magyarázta az egyik vezető féltucatnyi lila mellényes biztonsági őrnek. "Ha fegyver van náluk, ne keressék az összetűzést, rejtőzzenek el" - tette hozzá, a gépkarabélyokkal felfegyverzett férfiak által különös kegyetlenséggel elkövetett támadásra utalva. A biztonsági őrök kétszavas kódot kapnak, amellyel támadás esetén riasztani tudnak.

A Vigipirate néven ismert terrorelhárító tervet legmagasabb szintre emelték a párizsi régióban a Charlie Hebdo szerkesztőségében történt lövöldözés után, amelyben legalább tizenkét ember - közöttük több újságíró - meghalt, tizenegy másik pedig megsebesült. Négy sebesült állapota súlyos. A Galeries Lafayette-nél két rendőr őrködik az utcán. Immár golyóálló mellényt viselnek és egyikük kezében géppisztoly van. Kissé távolabb a Printemps áruháznál a biztonsági főnök bőszen intézkedik. "Mindent megerősítünk. Adok embereket. A parancs világos: mindent átkutatni" - mondja. A vásárlók kérdezgették a biztonságiakat: "elkapták már őket, vagy még mindig szabadon kószálnak? Azt hiszi, hogy idejönnek?"

A párizsi belvárosban az árleszállításkor általában vevőktől hemzsegő márkás üzletek vezetői a külföldi vásárlók hiányát panaszolták. "Negyedannyi a külföldi vásárló, mint általában ilyenkor. A vásárlók, akik mégis eljönnek, az mondták: a külföldiek inkább nem szállnak metróra és otthon maradnak" - mondta a francia hírügynökség újságírójának Ylhan, az Opéra téri egyik luxusüzlet dolgozója. "Olyan országban élünk, ahol szólásszabadság van. Sokkoló, hogy ezt kell megélnünk Franciaországban. Egész nap a szirénázó autók, ez félelmetes" - mondta.

A Saint-Lazare pályaudvaron vagy százan álldogálnak a kihalt peronon, ahol korábban a tűzszerészek egy gyanús csomagot vizsgáltak át. Anne Pajon mobiltelefonját fülére szorítva egyre ezt ismételgette: "Ez borzasztó, ez rettenetes". Épp most küldött el egy sor sms-t, hogy meggyőződjék róla, a családtagjai jól vannak. "Ez rémisztő. Az a rémisztő, hogy nem tudunk semmit tenni. Ez a terrorizmus, lecsap, bármit csinálunk is, nem tudjuk megakadályozni" – mondta a húsz éve Franciaországban élő skót nő. A vasúttársaság egyik alkalmazottja szintén nyugtalan. "Több a katona, mint rendesen, és arra kértek bennünket, legyünk éberek, de mit tehetnénk? Ha történik valami, remélem, nem lőnek le." "A pályaudvaroknál, az idegenforgalmi látványosságoknál, a templomoknál és a média székházainál már megerősítették az ellenőrzést. Rendőröket és katonákat vonultatnak fel" – közölte a belügyminisztérium.

Több médium székházát, így az AFP hírügynökségét és a Le Monde című napilapét fegyveres rendőrök őrzik. Összesen 500 rendőrt és csendőrt vezényeltek erősítésként a fővárosba.

Az iskolákat szintén elővigyázatosságra intették. A Párizs keleti részében található Helene Boucher gimnáziumban a nap végén az igazgató felszólította a diákokat, ne maradjanak az épület előtt, térjenek haza, és ne tömörüljenek látható csoportokba a városban a következő órákban - mondta el az egyik gimnazista, Clara Delattre.

Párizsban és az elővárosokban elmaradnak az iskolai kirándulások, és az oktatási minisztérium újabb rendeletéig felfüggesztették az iskolán kívüli foglalkozásokat is.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.