Egyre rosszabb dolga van a melegeknek Oroszországban
Oroszországban egyre gyakoribbak a homoszexuálisok ellen elkövetett erőszakos cselekmények - derült ki a Human Rights Watch (HRW) nevű nemzetközi jogvédő szervezet hétfőn közzétett jelentéséből, amelynek kapcsán a csoport felszólította az orosz hatóságokat, hagyjanak fel a homofób magatartás bátorításával.
A HRW szerint azóta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tavaly június 30-án aláírta a "nem hagyományos szexuális kapcsolatok kiskorúak körében való propagálását" tiltó törvényt, gyakoribbá vált a meleg, a leszbikus, a biszexuális és transznemű (LGBT) orosz közösség tagjainak zaklatása, az ellenük elkövetett támadások megszaporodtak.
Minden kétséget kizáróan homofóbia motiválja az erőszakcselekményeket, az orosz hatóságok azonban szándékosan nem vesznek tudomást a kegyetlenkedésekről, és nem nyújtanak védelmet az áldozatoknak - mondta Tanya Cooper, a jogvédő szervezet kutatója.
"A propagandaellenes törvény nem a kiskorúak védelmét célozza, hanem a homoszexualitás kriminalizálását, s ezzel egyidejűleg az LGBT-közösség elhallgattatását" - jegyezte meg Cooper. A törvény bátorítja szerinte, hogy a melegeket másodrendű állampolgároknak tartsák, és így elfogadottá váljon az ellenük elkövetett erőszak.
A 78 áldozat beszámolóján alapuló HRW-jelentés felhívta a figyelmet a kárvallottak jogi védelmének hiányára. Az általuk benyújtott 44 panasz ügyében kétszer történt ítélethirdetést, de a vádlottak az elkövetett bűncselekményekhez képest aránytalanul enyhe büntetést kaptak.
Dmitrij Csijevszkij, az orosz LGBT-közösség egyik jogvédő aktivistája egyik szemére megvakult, miután ismeretlenek összeverték. A rendőrség nem volt hajlandó az eset kivizsgálására, és lezárta az ügyet.
Oroszországban 1993-ig bűncselekménynek tartották a homoszexualitást, 1999-ig pedig mentális betegségnek minősítették. A melegellenes propagandát tiltó törvény értelmében június óta büntetik, ha valaki kiskorúak jelenlétében bármilyen módon a homoszexuális életmódot népszerűsíti. A jogszabályt életbe lépése óta bírálják a nemzetközi jogvédő szervezetek.