2014. december. 03. 21:57 MTI Utolsó frissítés: 2014. december. 03. 21:54 Világ

"Öt évnyi szó szerinti sorvadás után Alannek vége" - Kubában halhat meg a bebörtönzött amerikai

Alan Grosst öt éve börtönözték be Kubában, mert tiltott műholdas távközlési eszközöket vitt az országba, és a bíróság szerint ellenzékieknek adta át azokat. Felesége szerint a rab, akit hasztalanul próbált kihozni a börtönből az Egyesült Államok, hamarosan meghal.

Felesége szerint válságos állapotban van a Kubában bebörtönzött amerikai

Felesége szerint válságos állapotban van és nem fogja megérni következő születésnapját a Kubában öt évvel ezelőtt, felforgató tevékenység vádjával bebörtönzött amerikai férfi, Alan Gross, akinek szabadon engedését szerdán a Fehér Ház és a washingtoni külügyminisztérium is sürgette.

"Öt évnyi szó szerinti sorvadás után Alannek vége" - írta a feleség, Judy Gross szerdán, férje bebörtönzésének ötödik évfordulóján kiadott közleményében. Az asszony szerint a 65 éves Gross száz fontot (46 kilogrammot) fogyott, alig tud járni a fájdalomtól, jobb szemével alig lát, öt foga hiányzik, és az utóbbi időben öngyilkossággal is fenyegetőzött.

Alan Gross az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) szerződéses alkalmazottjaként tiltott műholdas távközlési eszközöket vitt Kubába és a bíróság szerint ellenzékieknek adta át azokat. Ő maga azt állította, egy kis helyi zsidó közösségnek akarta lehetővé tenni, hogy cenzúra nélkül hozzáférjen az internethez. Tettéért 2009-ben 15 éves börtönbüntetésre ítélték.

A férfi fogva tartása jelenleg gátat szab az enyhülésnek az Egyesült Államok és Kuba kapcsolatában, de ha Havanna emberiességi okokból szabadon engedné a férfit, azzal "lebontana egy súlyos akadályt a konstruktívabb kapcsolatok kialakítása előtt" - hangoztatta a szerdai évforduló alkalmából a Fehér Ház és a washingtoni külügyminisztérium.

Josh Earnest elnöki szóvivő Gross szabadon bocsátását szorgalmazta, és azt mondta, hogy Washington rendkívül aggódik a férfi állapota miatt.

Gross áprilisban egyébként éhségsztrájkot tartott, amellyel a rossz bánásmód mellett azért is tiltakozott, mert szerinte az amerikai kormány cserben hagyta őt.

Kuba korábban fogolycserét ajánlott az Egyesült Államoknak, az ott fogva tartott, a Floridában élő kubai emigránsok közé beszivárgott kémek átadásáért engedné el Grosst. Ezt Washington elutasította, az amerikai kormány szerint Gross bűnei nem egyenértékűek a kubai kémekével.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.