Kína vezetői hajlandóak elismerni a családon belüli erőszak létezését
Kínában törvény készül a családon belüli erőszak ellen. Ez azt jelenti, hogy az ország vezetői egy olyan probléma létezését ismerik el, amely hagyományosan tabunak számít ott – jelentette az állami média kedden.
A tervezet szerint a különböző társadalmi szervezeteknek, magánszemélyeknek jogukban áll majd az áldozat családján belül a fizikai vagy a mentális erőszakot szóvá tenni, megakadályozni, illetve jelenteni az illetékeseknek.
A segélyszervezetek, óvodák, általános- és középiskolák, egészségügyi intézmények kötelesek lesznek a hatóságok tudomására hozni az ilyen eseteket. Ha ezt nem teszik meg időben, jogi következményekkel kell számolniuk.
A rendőrségnek minden esetben intézkednie kell, az áldozat pedig kérelemmel fordulhat a hatóságokhoz, és védelmet kérhet. A kormányzati, igazságügyi és egyéb szerveknek szükség esetén gondoskodniuk kell az érintettek orvosi ellátásáról, az áldozatok jogainak védelméről, és ha gyerek is érintett, akkor az elhelyezéséről.
A hatályos törvények szerint általában az erőszakot elkövetőkkel szembeni büntetés enyhébb esetekben megrovás, súlyosabbaknál büntetőjogi eljárást kell indítani. A büntetés öt napig terjedő elzárástól az őrizetbe vételen és a megfigyelés alatt tartáson át börtön is lehet legfeljebb 2 év időtartamra. Ha az erőszak súlyos sérülésekhez vagy halálhoz vezet, hét év szabadságvesztés is kiszabható.
Kínában eddig nem volt külön törvény a családon belüli erőszakra, annak elemeit különböző jogszabályok, a házassági törvény, a fiatalkorúak védelmét, valamint a nők jogainak védelmét szolgáló törvények tartalmazzák.