Visszaesett a kormányzó Polgári Platform a lengyel önkormányzati választásokon A Jaroslaw Kaczynski vezette jobboldali ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) a harmicasok kivételével valamennyi korcsoportban több szavazatot kapott az exit pollok szerint. A legtöbb helyen második forduló dönt majd.
Kellemetlen szájízzel léphet hivatalba az Európai Tanács új elnökeként Donald Tusk volt lengyel miniszterelnök, a kormányzó jobbközép Polgári Platform eddigi elnöke: pártja az exit poll felmérések szerint jelentősen visszaesett a vasárnapi helyhatósági választásokon. Országosan a szavazatoknak csak 27,3%-át kapta, míg a Jaroslaw Kaczynski vezette jobboldali ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) 31,5%-ot. Meglepően jól szerepelt a Parasztpárt (17%), a vártnál rosszabbul az újabban erősödni látszó baloldal (8,8%) és gyengén a szélsőjobb.
A 29 millió szavazásra jogosult 46,4%-a adta le a voksát. 2500 polgármesteri és 47 000 helyi képviselői tisztségről döntöttek, ami mutatja, hogy a 38 milliós országban sokkal kevesebb önálló önkormányzat működik, mint Magyarországon. Nem ritkán 10-20 falunak van közös képviselő-testülete és elöljárója. A PiS győzelmének jelentőségét növeli, hogy a harmincasok kivételével minden korcsoportban győzött. Rá szavazott a munkások, a munkanélküliek, a Parasztpárt hívein kívüli gazdálkodók és a diákok többsége, míg a Polgári Platformot inkább az értelmiségiek, a vállalkozók és vezetők támogatták. Árnyalja viszont a képet, hogy a nagyvárosokban sehol nem győzött a PiS polgármester-jelöltje. A legtöbb helyen második forduló lesz, mert senki nem kapta meg a szavazatok több mint felét, de Varsóban, Gdanskban, Krakkóban és másutt a kormánypárti vagy a jobbközéphez közeli független indulók nagy előnnyel jutottak tovább, bár ebből persze még nem következik, hogy november 30-án biztosan ők nyernek.
A 16 vajdaság (megye) felében az első nem hivatalos eredmények szerint a Platform, másik felében a PiS szerzett többséget a közgyűlésben. Az ország történelmi eredetű kettéosztottsága világosan látszik: szinte mindig a keleti-délkeleti országrész szavaz jobbra, míg az északi és nyugati-délnyugati területek a mérsékeltebb irányzatokra. Most is így történt, csak még szélesebb lett a jobboldali sáv. Ez az eredmény nagyon fájdalmas a kormánypártnak, mert 2010-ben 12 megyében győzött, és különböző koalíciók révén mind a 16-ban megszerezte az irányítást.
Az önkormányzati választások nem érintik a parlamenti erőviszonyokat, Ewa Kopacz miniszterelnök hatalmát, de jelentősen növelik majd a legerősebb ellenzéki párt önbizalmát és híveinek aktivitását a jövő májusi köztársasági elnökválasztás és a pár hónappal későbbi parlamenti választások előtt, vagyis növelik az esélyét annak, hogy Kaczynski visszatérhet a hatalomba, amelyet 2007-ben, mindössze két évi kormányzás után elveszített.