Behatolt egy búvárhajó a svéd területi vizekre
Svédországnak bizonyítéka van arra, hogy idegen tengeralattjáró megsértette felségvizét.
Svédországnak bizonyítéka van arra, hogy egy idegen tengeralattjáró megsértette felségvizeit októberben - közölte pénteken a svéd fegyveres erők parancsnoka "A hadsereg meg tudja erősíteni, hogy egy kisméretű búvárhajó behatolt a svéd területi vizekre. Ki tudunk zárni minden más magyarázatot" - mondta sajtótájékoztatóján Sverker Göranson tábornok. Hozzátette, hogy Svédország nem tudta meghatározni, milyen ország tengeralattjárója járt tilosban a skandináv ország partjainak közelében. Feltárta, hogy a búvárhajó jelenlétét katonai érzékelő berendezések mutatták ki. Mint mondta, a bizonyítékok között van egy fénykép olyan légbuborékról, amelyet jellegzetesen merülő tengeralattjáró bocsát ki, továbbá hangradar (szonár) felvétele.
A rejtélyes vízi jármű felkutatására a hidegháború óta példátlan katonai erőket mozgósítottak októberben Svédországban. Kétszáz katona, jó pár felderítő hajó, helikopter pásztázta végig a Balti-tenger vizét Stockholm környékén azután, hogy idegen "víz alatti tevékenységről" érkeztek jelentések. A nagyszabású kutatás ellenére sem talált a svéd hadsereg a vízből felbukkanó búvárhajót.
Stefan Löfven miniszterelnök elfogadhatatlannak minősítette a behatolást a svéd vizekre és értésre adta, hogy Svédország meg fogja védeni területi integritását minden rendelkezésre álló eszközzel. A Reuters brit hírügynökség megjegyzi, hogy az októberi tengeralattjáró-vadászat jól mutatja a feszültséget a térségben, amelyben a kormányokat egyre inkább aggasztja Oroszország magatartása az ukrán válság okán.
Svédország már korábban bejelentette, hogy megemeli katonai kiadásait, egyebek közt akár hetven új harci repülőt is vesz és új tengeralattjárókat vásárol. A skandináv állam az utóbbi években már egyébként is közeledett a NATO-hoz, bár jelenlegi kormánya kizárta, hogy Stockholm kezdeményezze felvételét az Egyesült Államok vezette katonai szövetségbe.