2014. október. 08. 18:48 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 08. 19:59 Világ

Egy véletlen mozdulat miatt lett ebolás a spanyol nő

A madridi III. Károly kórházban dolgozó ápolónő úgy emlékszik, egyszer hozzáért arcához a védőruhához tartozó kesztyűvel, amikor elhagyta a Sierra Leonéból ebolafertőzéssel hazatért 69 éves spanyol pap kórtermét.

Az ebolával megfertőződött spanyol ápolónő úgy kaphatta el a betegséget, hogy véletlenül megérintette arcát azzal a védőkesztyűvel, amelyet egy karanténban kezelt ebolás beteg ápolásához vett fel – mondta szerdán egy spanyol egészségügyi tisztségviselő.

German Ramirez szerint a madridi III. Károly kórházban dolgozó ápolónő úgy emlékszik, egyszer hozzáért arcához a védőruhához tartozó kesztyűvel, amikor elhagyta a Sierra Leonéból ebolafertőzéssel hazatért 69 éves spanyol pap kórtermét. Az ápolónő, Teresa Romero korábban annak a kórházi csoportnak volt a tagja, amely a múlt hónapban vérzéses lázban meghalt misszionárius lelkészt kezelte. Ugyanabban a kórházban kezeltek korábban egy másik spanyol segélymunkást is, akivel szintén hazaszállítása után végzett a kór.

Eközben egy amerikai orvos, aki korábban felgyógyult a vérzéses lázból, vért adott egy másik amerikai ebolafertőzöttnek, az NBC amerikai tévécsatorna operatőrének. Ez a módszer az ebola kezelésében korábban már hozott pozitív eredményeket.

Egészségügyi szakemberek azt remélik, hogy az orvos, Kent Brantly szervezetében az ebolavírus legyőzésére létrejött antitestek megerősítik a Libériában megfertőződött, amerikai állampolgárságú szabadúszó operatőr immunrendszerét.

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) múlt heti adatai szerint a februárban Nyugat-Afrikában kitört járvány eddig 7500 embert fertőzött meg, és közülük több mint 3400-an életüket vesztették. Ez a legsúlyosabb ebolajárvány a vírus közel negyven évvel ezelőtti megjelenése óta.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.