Világ MTI 2014. augusztus. 28. 12:09

Ukrán elnök: orosz katonai invázió történt Ukrajnában

Az ukrán államfő kijelentette, hogy orosz katonai invázió történt Ukrajnába, nagyszabású katonai segítséget is kérnek az EU-tól. Litvánia eközben az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) összehívását kérte. Az ukrán szakadárok offenzívájukkal elérték az Azovi-tengert.

Petro Porosenko ukrán államfő kijelentette, hogy orosz katonai invázió történt Ukrajnában – tájékoztatott a Reuters jelentése szerint csütörtökön honlapján az elnöki hivatal. Porosenko közölte, úgy döntött, "elhalasztja törökországi munkalátogatását a Donyeck megyei helyzet hirtelen súlyosbodásával összefüggésben, kiváltképpen Amvroszijevka és Sztarobeseve településeken, tekintettel az orosz csapatok Ukrajnába történő behatolására". 

Az államfő a további teendők kidolgozása érdekében összehívja a nemzetbiztonsági tanácsot. Kijev emellett haladéktalanul kezdeményezni fogja az ENSZ Biztonsági Tanácsának összehívását, és az európai partnerországokhoz fordul az Európai Tanács rendkívüli ülésének összehívása érdekében.

Ukrajna az elnök bejelentése után nagyszabású katonai segítséget kért az Európai Uniótól. Ezt az AFP francia hírügynökség közlése szerint az EU mellé akkreditált ukrán nagykövet, Konsztyantin Jeliszejev közölte. "Sürgetjük, hogy az Európai Tanács augusztus 30-án tartson rendkívüli ülést Ukrajnáról" - szögezte le a nagykövet, az EU állam- és kormányfőinek tanácskozására célozva. "Legyen vége a cinkosságnak és az agresszor megbékítésének. A szolidaritásnak komoly szankciók és egy nagyszabású katonai és technikai segítség képében kell testet öltenie" - mondta Jeliszejev az ukrán nagykövetség Facebook-oldala szerint.

Litvánia eközben az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) összehívását kérte amiatt, hogy Oroszország "nyilvánvaló katonai invázióba" kezdett Ukrajna területén. "Litvánia határozottan elítéli azt, hogy az Oroszországi Föderáció fegyveres erői nyilvánvalóan behatoltak Ukrajna területére (...), és azt javasolja, hogy az ügyet, amilyen gyorsan csak lehet, vizsgálja meg az ENSZ Biztonsági Tanácsa" – jelentette ki Linas Antanas Linkevicius litván külügyminiszter.

Edgars Rinkevics lett külügyminiszter az incidenssel kapcsolatban "háborúról" beszélt és hangsúlyozta, hogy az Ukrajna elleni orosz inváziót az ENSZ BT-nek "agressziós cselekedetnek" kell tekintenie.

Az ukrán szakadárok vezetője csütörtökön közölte, hogy offenzívájukkal elérték az Azovi-tengert. Olekszandr Zaharcsenko, az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaság (DNR) miniszterelnöke hozzátette, hogy a lázadók támadásának célpontja Mariupol kikötőváros. 

Az AP amerikai hírügynökség egyik tudósítója az Azovi-tenger partján fekvő Novoazovszk városánál járt, de nem jutott be oda. A felkelők ellenőrző pontokat állítottak fel a település peremrészein, és közölték vele, hogy nem léphet be a városba. Egyikük azt mondta, hogy Novoazovszkban nincsenek harcok.

A hadseregét amerikai helikopterekkel korszerűsíteni szándékozó NATO-tag Horvátország bejelentette: 14 katonai szállító helikopterét adná át Ukrajnának, hogy támogatást nyújtson Kijevnek a Moszkva-barát szakadárok elleni hadművelethez az ország keleti részében. 

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.