2014. augusztus. 18. 17:53 MTI Utolsó frissítés: 2014. augusztus. 18. 19:14 Világ

Iszlamistaellenes lázadók bombázták Tripolit

Halifa Haftár lázadó tábornok iszlamistaellenes erőinek harci repülőgépei bombázták a líbiai fővárosban milicisták állásait hétfőn, és megöltek hat embert - közölték a hatóságok, illetve Haftár csapatainak egy parancsnoka.

A támadások célpontjai Miszráta városból érkezett fegyveres iszlamisták voltak, akik hetek óta próbálkoznak Tripoli nemzetközi repülőterének elfoglalásával. A létesítményt egy Zenten városból érkezett milícia ellenőrzi. A harcok tönkretették a repteret, és rakéták csapódtak be a főváros lakónegyedeibe is. 

A kormány először arról számolt be, hogy a támadást ismeretlen gépek követték el, és a sajtóban olyan találgatások is szárnyra kaptak, hogy az is lehetséges, valamelyik szomszédos országból érkeztek a repülők. Emiatt az olasz nagykövetnek a televízióban kellett cáfolnia, hogy országa érintve lenne az ügyben. Néhány órával később azonban Haftár erőinek egy parancsnoka közölte, hogy ők követték el a bombázást.  

A nyugalmazott tábornok májusban hadjáratot hirdetett a szélsőséges milíciák ellen, arra hivatkozva, hogy a gyenge kormány képtelen rendet tenni az országban. Haftárhoz a hadsereg számos egysége csatlakozott, felhívása után az elmúlt hónapokban Bengáziban és Tripoliban is heves harcok folytak az iszlamista és a szekuláris fegyveres csoportok között. 

Líbiában a kormány Moammer Kadhafi néhai diktátor hatalmának három évvel ezelőtti megdöntése óta nem volt képes ellenőrzése alá vonni az ország egészét, illetve lefegyverezni a forradalom során verbuválódott milíciákat. A júniusban megválasztott új líbiai parlament a múlt héten - a polgári lakosság védelemében - külföldi beavatkozást támogató határozatot fogadott el.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.