Világ MTI / hvg.hu 2014. július. 21. 11:15

Új fejezetet nyit Oroszország történetében az ukrán légi tragédia

A Financial Times publicistája szerint Európának kemény pénzügyi szankciókkal kell sújtani Oroszországot, ha bebizonyosodik, hogy valóban oroszbarát lázadók lőtték le a maláj repülőt Kelet-Ukrajnában. Wolfgang Münchau egyebek mellett az energiavásárlás leállítását emlegette. Az orosz lapok közben arra hívták fel a figyelmet: nagyon fontos, hogy független és alapos vizsgálattal keressék meg az ukrán légi katasztrófa felelőseit, mert ez is befolyásolja majd Oroszország nemzetközi kapcsolatait.

Wolfgang Münchau

Az euró és a font fontos eszköz az orosz vállalatok számára. A londoni City olyan pénzügyi központ, amelyen keresztül vagyonos oroszok mossák tisztára a pénzüket. Ennek azonnal véget kell vetni – írja a publicista, aki szerint az energiavásárlás leállítását is meg kellene fontolni, mert Moszkvának nyilvánvalóan ez jelentené a legjelentősebb érvágást. Münchau szerint az uniónak vészhelyzeti intézkedésként olyan energiabiztonsági stratégiára van szüksége, amely függetleníti Oroszországtól.

A katasztrófa globális gazdasági megrázkódtatást okozhat, a tovagyűrűző hatások miatt messze nagyobb következményekkel járhat, mint azt most bárki is sejti. Ha az eurózónát csak egy megrázkódtatás választja el a deflációtól, akkor ez lehet az – írta Münchau a Financial Times véleményrovatában.

"Az európai politikacsinálóknak sosem lett volna szabad olyan helyzetbe hozniuk magukat, amelyben gazdasági okokból nem képesek a politikai reakcióra" – tette hozzá Wolfgang Münchau.

Orosz lap: ez már háború

A Nyezaviszimaja Gazeta című orosz napilap hétfőn azt írta, hogy a nyugati államok sietősen Oroszországot vádolták meg, pedig egyelőre nem tudni, ki a felelős a malajziai utasszállító repülőgép katasztrófájáért. Független vizsgálatra van szükség, amelyet a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet irányításával végeznek el – tették hozzá.

A Nyezaviszimija Gazetának nyugati szakértők azt mondták, hogy a Malaysia Airlines járatának katasztrófája alapvetően megváltoztatja az ukrajnai konfliktus jellegét: már nem ukrán válságról, hanem valódi háborúról van szó a kijevi hatóságok és az oroszbarát erők között.

AFP / Dominique Faget

Az Ukrajnában lezuhant malajziai Boeing 777-es körüli helyzet a világpolitika kulcsfontosságú tényezőjévé válik – állította a Kommerszant című napilap. Nemcsak az függ a vizsgálat lefolytatásától, hogy megtalálják a felelősöket, hanem az orosz-nyugati kapcsolatok jövője is. Éppen ezért az Oroszország érdeke, hogy a tragédiát független vizsgálat tárja fel, amelynek eredményeit az egész világon elfogadják – vélik az újságnál.

A Vedomosztyi szerint a malajziai utasszállító katasztrófája után az orosz-ukrán szembenállás elveszítette helyi jellegét és a nemzetközi politika tényezőjévé vált. Eddig a szárazföldi Európa vezetői sokkal visszafogottabban léptek fel, mint az amerikaiak vagy a britek. A tragédia azonban kikényszeríti, hogy az európaiak sokkal nyíltabbak legyenek.

A lap szerint Oroszországnak meg kell kezdenie a bizalom helyreállítását az európai kapcsolatokban. Az egész világ figyelme a katasztrófa vizsgálatára összpontosul ugyanis, amely valójában még el sem kezdődött – jegyezték meg.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.