2014. július. 09. 13:26 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 09. 15:14 Világ

Látványosan visszaesett az öngyilkosságok száma a világ legnépesebb országában

Jelentősen visszaesett az öngyilkosságok száma Kínában, amit a szakértők a gazdaság gyors növekedésével magyaráznak. A kilencvenes években még évente negyedmillió ember vetett véget az életének Kínában.

Becsült adatok szerint ma 100 ezer kínai lakosra átlagosan 9,8 öngyilkos jut, vagyis 60 százalékkal kevesebb, mint az 1990-es években. E mögött nagyrészt az elmúlt évtized urbanizációs folyamata, az oktatás és a foglalkoztatási lehetőségek kiszélesedése húzódik meg – állapította meg a China Daily című lapban Paul Yip, a Hongkongi Egyetem öngyilkosságokat kutató és megelőző központjának igazgatója.

A szakértő kiemelte, hogy a változások új és fontos lehetőségeket jelentettek az öngyilkosok korábbi "listavezetői", a vidéken élő nők életében, mindenekelőtt a nemek közti egyenlőtlenségek leküzdése terén. A csökkenésben szerepe volt a közegészségügy javuló színvonalának, de – szerinte – még annak is, hogy megszigorították a vidéken gyakran használt gyomirtószerek értékesítési szabályait.

Kínában az 1990-es évek statisztikái szerint 100 ezer emberre átlagosan 23,2 öngyilkosság esett, vagyis évente körülbelül 250 ezer ember vetett véget az életének. A világ öngyilkosainak csaknem a negyede Kínára jutott. Akkoriban ez volt az ötödik leggyakoribb halálozási ok az országban.

A szerző ugyanakkor kifejtette, hogy a GDP növelése a jövőben már nem lesz elegendő a tendencia fenntartásához. Úgy vélte, többet kell foglalkozni a mentális egészséggel, mind nagyobb területen elérhetővé kell tenni az ezzel kapcsolatos egészségügyi szolgáltatásokat, a közvéleményben tudatosítani kell a depresszió kockázatait és veszélyeit, törődni kell a munkanélküliekkel, az idősekkel, az egyedülállókkal, az embereket fel kell készíteni az életben előforduló megrázkódtatások kezelésére.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.