Botrány az amerikai veteránügyi tárcánál: ezer ember halhatott meg
Több mint ezren halhattak meg az elmúlt évtizedben az amerikai veteránügyi minisztériumhoz tartozó egészségügyi intézményeknél elkövetett szabálysértések vagy mulasztások miatt – derült ki abból a jelentésből, amelyet Tom Coburn republikánus szenátor hivatala adott ki kedden. A botrány miatt május végén lemondott Eric Shinseki veteránügyi miniszter.
Az új jelentésben kormányzati vizsgálatok és olyan sajtóértesülések adatait gyűjtötték össze. Egyebek mellett költségvetési visszaélésekről, rosszul gyakorolt belső felügyeletről és az elszámoltathatóság hiányáról van szó.
A veteránügyi minisztérium 23 olyan halálesetet ismert el, amelyek az elmúlt években gondatlanság vagy mulasztás miatt következtek be.
Coburn szenátor korábban orvos volt, és három rákbetegséget élt túl. Szerinte a kormánynak hozzá kellene járulnia a veteránok magánkórházakban történő kezeléséhez. A politikus azt állította, hogy az afganisztáni és az iraki háború óta a hadviseltek ügyeivel foglalkozó tárca 20 milliárd dollárt fordított olyan, az egészségüggyel nem kapcsolatos kiadásokra, mint az irodák felújítása, soha fel nem használt szoftverek szabadalma, kormányzati bankkártyákkal végrehajtott, igazolatlan vásárlások, valamint olyan telefonos szolgáltató központ felállítása, ahová átlagosan csak napi 2,4 hívás fut be.
Kiderült, hogy a minisztériumnál alkalmazott belső ösztönző rendszer abban tette érdekeltté a vezetőket, hogy elhallgassák, ha a páciensek több havi várakozásra kényszerültek.
A CNN 2013 novemberében számolt be a visszaélésekről.
Egy veteránnak például 8, egy másiknak pedig 7 évig kellett várnia az első diagnózisára.
2013-ban a veteránügyi minisztérium felső vezetőinek 78 százaléka prémiumot vagy egyéb jutalmat kapott. A tárca egyik volt regionális igazgatója, Michael Moreland 63 ezer dollárnyi prémiumot kapott a fertőzésmegelőzés terén elért sikereiért, miközben egy belső vizsgálat szerint éppen ő volt a minisztérium pittsburghi illetékese, amikor a városban a légiósbetegség kitörése 2011-2012-ben hat veterán életét követelte.
A jelentés szerint a minisztérium alkalmazottjai súlyos bűncselekményeket követtetek el. Például kábítószert árultak a pácienseknek, megerőszakolták és meglopták őket.
A minisztériumnál belső vizsgálatot indítottak, amely a tárcához tartozó 69 egészségügyi intézményre terjed ki. A visszaélések tisztázása és a tárcavezető leváltása fontos az Obama-kormánynak, már csak azért is, mert az idei választási év Amerikában.
A "félidős" kongresszusi erőpróba azzal fenyegeti a demokratákat, hogy a képviselőházi többség 2010-es elvesztése után a szenátusban is kisebbségbe kerülhetnek. A veteránok többsége egyébként a botránytól függetlenül is republikánus szavazó.