2014. március. 31. 14:47 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 31. 14:41 Világ

Nem a széf robbanása ölte meg a prágai palesztin követet

Nem a prágai palesztin nagykövetség páncélszekrényét védő biztonsági rendszer okozta Dzsamál Mohamed Dzsamál nagykövet halálát a január elsején történt robbanáskor - közölte Andrea Zoulová, prágai rendőrségi szóvivő hétfőn a vizsgálatok eddigi eredményeire hivatkozva.

"Szakértői véleményekből egyértelmű, hogy nem a széfet védő biztonsági berendezés okozta a robbanást. A szakértők kísérleti robbantása is azt bizonyította, hogy nem a széfben történt a robbanás" - írta a szóvivő. Azt azonban nem pontosította, hogy akkor mi is robbant fel a diplomácia képviseleten.

Zoulová csak annyit közölt, hogy a vizsgálatok még folyamatban vannak. "Részletesebb eredmény néhány héten belül várható" - mondta.

A prágai palesztin nagykövetség épületében január elsején történt robbanás, amelynek következtében a nagykövet életét vesztette. A cseh rendőrség néhány nappal a robbanás után kizárta, hogy terrorcselekmény történt volna. A prágai sajtóban eddig az volt a többségi vélemény, hogy a diplomata ismeretlen okok miatt hibát vétett a páncélszekrény kinyitásakor, és az azt védő biztonsági berendezés felrobbant.

A cseh rendőrség az eset kivizsgálásakor 12 fegyvert is talált a prágai palesztin nagykövetség épületében. "A ballisztikai vizsgálatok eredménye alapján kizárható, hogy ezeket a fegyvereket eddig ki nem derített csehországi bűncselekményeknél használták volna" - közölte korábban Zoulová.

A palesztinok később hivatalosan elnézést kértek azért, hogy nagykövetségük épületében be nem jegyzett fegyverek voltak. Azt állították, hogy a fegyvereket a nyolcvanas évek elején a szocialista Csehszlovákia ajándékozta az akkori palesztin vezetőknek, és ez az oka annak, hogy a diplomáciai képviseleten maradtak.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.