2014. március. 23. 14:30 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 23. 14:26 Világ

Egykori áldozat is bekerült a vatikán pedofilellenes bizottságába

A gyermekként megerőszakolt Marie Collins is tagja lett a kiskorúak védelmében létrehozott vatikáni bizottságnak – jelentette vasárnap az olasz sajtó. Ferenc pápa decemberben alakította meg a testületet, hogy megvédhessék a pedofil papok áldozatait.

A bizottság tagjait az egyházfő három hónap elteltével nevezte ki. A nyolcfős testületnek tagja lett Catherine Bonnet francia pszichológus, Sheila Hollins brit pszichiáter, Hanna Suchocka volt lengyel miniszterelnök és volt szentszéki nagykövet, Claudio Papale olasz jogász, Humberto Miguel Yánez argentínai jezsuita teológus, Hans Zollner német jezsuita akadémikus és Sean Patrick O'Malley amerikai bíboros, aki a vatikáni reformokat kidolgozó nyolcfős bíborosi tanácsnak is tagja.

A bizottságba Ferenc pápa beválasztotta még a 66 éves ír Marie Collinst, akit 13 évesen erőszakolt meg egy pap. Collins a vele történteket felidézte azon a nemzetközi találkozón is, amelyet a Vatikán 2012 februárjában Rómában rendezett a pedofília áldozatainak segítésére.

A mostani pedofíliaellenes bizottság létrehozását a bíborosi tanács szorgalmazta decemberben, Ferenc pápa pedig azonnal igent mondott rá.

Az ENSZ gyermekjogi bizottsága februárban elégtelennek nevezte azt a jelentést, amelyet a Vatikán mutatott be a szexuális visszaélések elleni fellépésről. Az ENSZ-bizottság véleményezését a Vatikán elfogadhatatlannak tartotta és az egyházzal szembeni előítéletekkel magyarázta.     

Ferenc pápa március 5-én a Corriere della Sera napilapnak adott interjúban a gyermekeken elkövetett erőszakról azt állította: "a katolikus egyház talán az egyetlen közintézmény, amely átláthatósággal és felelősséggel járt el. Senki sem tett többet. Mégis egyedül az egyházat támadják".

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.