2014. március. 21. 14:58 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 21. 14:57 Világ

Itt szakítottak a németek és a franciák az oroszokkal

Franciaország felfüggesztette a katonai együttműködés nagy részét Oroszországgal. Ez érinti a közös látogatásokat és a közös hadgyakorlatokat is. A nemzetközi szerződésekhez kapcsolódó katonai kapcsolatokat ugyanakkor nem szakítják meg – jelentette be a francia védelmi miniszter Tallinban. Németország hasonló lépést tett, ők a teljes katonai együttműködést leállították az oroszokkal, bár a hadiipari export részben megmarad egyelőre.

A Le Monde című napilap szerint a franciák döntése azt jelenheti, hogy a két Mistral típusú francia hadihajó Oroszországnak történő szállításáról 2011-ben aláírt megállapodás érvényben marad.

Csütörtökön a francia védelmi miniszter még azt mondta: Franciaország októberre, a leszállítás időpontjára halasztja a döntést arról, hogy az ukrajnai fejlemények miatt felfüggeszti-e a megállapodást.

Németország védelmi vezetői úgy döntöttek, hogy törlik az Oroszországgal folytatott katonai együttműködés márciusra és áprilisra ütemezett programjait, és felfüggesztik valamennyi további program előkészítését – erről a Die Welt írt.

Ugyanakkor az Oroszországba irányuló hadiipari exportot nem állítják le teljesen. A gazdasági minisztérium szóvivőjének pénteki nyilatkozata szerint a Rheinmetall technológiai konszern oroszországi beruházásának felfüggesztése "egyszeri eset" volt. Hozzátette, hogy most egyáltalán nem adnak ki oroszországi megrendelésekre vonatkozó hadiipari exportengedélyeket, de csak azért, mert nincsenek ilyen kérelmek.

A tárcától szerdán közölték, hogy felfüggesztik a Rheinmetall hadiipari részlegének beruházásához adott exportengedélyeket. A cég 100 millió eurós beruházással egy évi 30 ezer katona kiképzésére alkalmas központot épít a Nyizsnyij Novgorod térségében fekvő Mulino településen. A tervek szerint a világ legmodernebb lövészeti kiképző állomása lenne ez. A gazdasági minisztérium azzal indokolta a döntést, hogy a mostani helyzetben vállalhatatlan lenne, ha a kormány hozzájárulna a beruházáshoz szükséges eszközök, felszerelések oroszországi exportjához.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.