Még mindig homályos, mi történt az Oszama bin Laden holttestéről készített fotókkal
Tizenegy nappal Oszama bin Laden megölése után az amerikai különleges műveleti erők parancsnoka arra utasította beosztottjait, hogy pusztítsák el vagy adják át a Központi Hírszerző Ügynökségnek a terroristavezér holttestéről készített fotókat, holott egy adatkérés miatt azokat meg kellett volna tartaniuk.
A fotók megsemmisítéséről szóló, 2011. május 13-i keltezésű e-mail most került nyilvánosságra. A levelet a Judicial Watch nevű konzervatív jogvédő szervezet szerezte meg egy közérdekű adatigénylési kérelemmel.
A hétfőn nyilvánosságra hozott üzenetben William McRaven tengernagy, a különleges műveleti erők parancsnoka azt írta: "Külön szeretném felhívni figyelmüket a fotókra, különösen az (Oszama bin Laden) maradványairól (készültekre). Ezen a ponton minden fotót át kellett volna már adni a CIA-nek; ha még mindig birtokukban vannak, azonnal semmisítsék meg őket, vagy juttassák el (egy, a levél közzétett változatából kihúzott helyre)."
Az ügyet az teszi különösen kényessé, hogy az AP hírügynökség a 2011-ben keletkezett üzenet előtt tíz nappal közérdekű adatigénylésben kérte a fotók kiadását. Ilyen esetekben az érintett kormányszervnek kötelessége megtartani az igényelt anyagokat a kérelem elbírálásáig. Az AP McRaven bin Ladennel kapcsolatos e-mailjeit is kikérte, de a most nyilvánosságra került üzenetet nem kapta meg.
Az AP arra is felhívta a figyelmet, hogy a hadsereg 2012-es szabályzata szerint a katonai tervezésről és műveletekről szóló anyagokat permanensnek kell tekinteni, és 25 év után - a titkosítás feloldása esetén - a nemzeti archívumba kell áthelyezni.
A CIA korábban azt állította, hogy a bin Laden halálához vezető akcióról szóló anyagok hozzá tartoznak, mivel "a műveletet a CIA igazgatójának irányítása alatt hajtották végre".
Tom Fitton, a Judicial Watch elnöke azt mondta, hogy a most közzétett e-mail "fényt derített a joguralom és az amerikai emberek tájékozódáshoz való jogának semmibevételére".
Oszama bin Ladennel 2011. május 2-án végzett a SEAL amerikai különleges alakulat Pakisztán területén.
A különböző hírekből nem derül ki egyértelműen és hitelt érdemlően, hogy végül is mi lett a sorsa a fotóknak, valóban megsemmisítették-e azokat. 2011-es hírek szerint a Fehér Ház eleinte gondolkodott azon, hogy nyilvánosságra hozza a képeket, de Barack Obama elnök végül úgy döntött: nem teszik ezt meg.