Metsző gúnnyal ír Colleen Bellről, az USA magyarországi nagykövetjelöltjéről, illetve Barack Obama nagyköveti jelöléseiről a Bloomberg hírügynökség véleményrovatának egyik szerzője, aki a volt republikánus elnökjelölt, John McCain budapesti villámlátogatásán lezajlott kisebb közjáték apropóján vette tollhegyre a Bellel és több más új amerikai követtel kapcsolatos kifogásait.
Korrupt az amerikai nagykövetek jelölésének rendszere, több szinten is, egyrészt mert azok kapnak követi posztokat, akik a legtöbb pénzt ajánlják, másrészt mert az amerikaiak választott képviselői is úgy érzik, fedezniük kell a végrehajtó hatalom korrupt gyakorlatát - summázta véleményét a Mennyibe kerül Magyarország nagykövetének lenni? című írásában Jeffrey Goldberg, a Bloomberg hírügynökség véleményrovatának szerzője.
Goldberg azt követően osztotta meg ezt a végkövetkeztetését, hogy nemrégiben elkísérte pár órás budapesti látogatására John McCain volt republikánus elnökjelöltet, aki a beszámoló szerint többek között azért érkezett Magyarországra, hogy a "minden hájjal megkent" Orbán Viktorral találkozzon. De az írás nem is Magyarországról szól, hanem az amerikai nagykövetek kiválasztásának gyakorlatát veszi össztűz alá.
McCain - aki három amerikai újságírót, köztük Goldberget is elhozta magával Budapestre - sajtótájékoztatót tartott a magyar fővárosban, a Bloomberg szerzője szerint azzal a nem bizonyítható, de gyanítható szándékkal, hogy a delegációt "egy Colleen Bell nevű nőről" kérdezzék majd.
Bell az a tévés producer, aki korábban nagyon sok pénzt gyűjtött Barack Obama támogatására, majd az elnöktől nagyköveti posztot kapott Budapesten. "Obama egyik legnagyobb kéregetője, aki a nagyrészt másoktól összeszedett 500 ezer dollárért vette meg ezt a jelölést" - írta róla Goldberg.
A szerző felidézte, hogy bizottsági meghallgatásán Bell csak hebegett-habogott, amikor McCain azt az egyszerű kérdést tette fel neki, hogy melyek az USA stratégiai érdekei Magyarországon. Hozzátette, Bell szerepléséről csak azért nem írt többet a média, mert egy másik követjelöltet, a hoteltulajdonos George Tsunist is aznap hallgatták meg, aki viszont látszólag még azt sem tudta, hogy célországa, Norvégia királyság. Tsunis nagyobb sztár is lett a YouTube-on.
Visszatérve Budapestre: az itteni sajtótájékoztatón meg is érkezett a kérdés Bellről, mire a veterán, külpolitikai témákban igencsak jártas republikánus McCain a követeket meghallgató bizottság elnökét, egy zöldfülű demokratát szólított a mikrofonhoz - és Goldberg szerint ördögi mosollyal a száján eközben még rá is kacsintott a jelenlévő három amerikai újságíróra.
A demokrata Chris Murphy válaszában megvédte Bellt, szerinte nagykövetként jól fogja szolgálni a magyar-amerikai kapcsolatokat.
A Bloomberg szerzője szerint Murphy viszont akár el is ismerhette volna, hogy Bell nem tud semmit sem Magyarországról, sem Európáról, sem a NATO-ról, sem pedig a volt Szovjetunió egykori szatellitállamairól, csak sok támogatást gyűjtött össze Obamának.
Mondhatta volna azt is, hogy Bell legalább egy olyan sikeres, ambíciózus személy, akinek van egy kis esélye arra, hogy közvetlenül beszélhessen az elnökkel, illetve az elnök embereivel - akiket bevallotan nem érdekel túlzottan Magyarország - és hogy kiváló partikat fog adni, ahová még a jelenlévő újságírók egy részét is meghívhatja majd - tette hozzá írásában Goldberg.
A szerző azt írta, bár nem ismeri túl jól a megszólított demokrata bizottsági elnököt, de szerinte ebben a kérdésben nála még Obama egy másik nagykövetjelöltje, a Pekingbe küldött Max Baucus is őszintébb volt, aki a meghallgatásán azt mondta, nem igazán szakértő a kínai ügyekben.
Mindezzel szemben viszont Murphy azt mondta, Obama budapesti jelöltjének megvan a szakértelme ahhoz, hogy magyar nagykövet legyen, mert korábban sok "nagyon fontos kezdeményezésben" vett részt az USA-ban. Goldberg szerint ilyen alapon akár ő is indulhatna a budapesti posztért, "akárcsak Rod Blogjevich, Woody Allen vagy bármelyik Olsen-iker a kettő közül".