2014. január. 23. 19:14 MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 23. 19:04 Világ

Eltüntették a "népirtás" szót egy boszniai emlékműről

A hatóságok eltüntették a "népirtás" szót egy, az 1992-1995 közötti délszláv háború muzulmán áldozatai előtt tisztelgő emlékműről csütörtökön a Bosznia-Hercegovina szerbek lakta részén található Visegradon, az áldozatok szervezetei fel vannak háborodva.

A közterület-felügyelők rendőri kísérettel érkeztek és csiszológépekkel eltávolították a kőszobron olvasható nemkívánatos feliratot. "Ez bűncselekmény, el akarják tüntetni az igazságot, hogy itt népirtást követtek el, és újra akarják írni a történelmet" - vélte a háború idején nemi erőszakot szenvedett nők egyesületének egyik tagja.

A boszniai Szerb Köztársaságban található város temetőjében a szerb erők által legyilkolt áldozatok emlékére állították a két méter magas emlékművet 2012-ben. A helyi hatóságok azóta követelik a "népirtás" szó eltávolítását, mondván, hogy eddig egyetlen - sem helyi, sem nemzetközi - bíróság sem mondta ki, hogy népirtás történt volna Visegradon.

"Az emlékmű nem zavar minket, a város lakóinak többsége emiatt a szó miatt zúgolódik" - idézte a helyi sajtó a többségében szerbek lakta település polgármesterét.

A muszlim áldozatok szervezeteinek decemberben még sikerült megakadályozniuk, hogy eltüntessék a feliratot a helyi iszlám közösség tulajdonában lévő sírkertben. "Ma reggel viszont egy órával a megbeszélt idő előtt érkeztek és nem tudtunk tenni semmit" - közölte az egyik egyesület. A szerb csapatok 1992 áprilisa és júniusa között több mint ezerötszáz civilt mészároltak le a városban és annak környékén.

A hágai Nemzetközi Bíróság egyedül a srebrenicai mészárlást minősítette népirtásnak, ennek során a szerb hadsereg csaknem nyolcezer boszniai muzulmánt gyilkolt le.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.