2013. november. 25. 05:50 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 25. 12:29 Világ

Kanada továbbra is keményen bánik Iránnal

Kanada egyelőre fenntartja Teherán elleni szankcióit az iráni nukleáris programról kötött genfi megállapodás ellenére – közölte vasárnap John Baird külügyminiszter.

"A hatékony büntetőintézkedések" szorították rá az iráni rezsimet arra, hogy "mérsékeltebb álláspontra helyezkedjen, és megnyissa az utat a tárgyalások előtt", lehetővé téve ezt az átmeneti megállapodást – véli John Baird. A miniszter szerint olyan megállapodásra van szükség, "amelyből nem űzhetnek gúnyt, és amelyet nem fenyeget az önámítás".

Amíg a Hatok csoportja, vagyis az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország alá nem írja Iránnal a végső megállapodást, "Kanada teljes egészében fenntartja szigorú szankcióit" – közölte.

A Hatok és Irán képviselői között vasárnap hajnalban létrejött, hat hónapra szóló megállapodásban Irán kötelezettséget vállalt arra, hogy korlátozza nukleáris atomprogramját. Emellett megengedik, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szakértői ellenőrizzék a nukleáris létesítményeket.

Cserébe a Hatok csoportja az Irán elleni egyes szankciók "korlátozott, ideiglenes és célzott" enyhítésére tett ígéretet. Érvényben marad ugyanakkor az Egyesült Államok összes kereskedelmi és pénzügyi szankciója, valamint az ENSZ büntetőintézkedései.

Az ottawai kormány idén tavasszal szigorította a teheráni rezsim elleni szankcióit: minden áruforgalmat megtiltottak, a humanitárius szállítmányok kivételével. Az ország emellett a korábbinál több iráni tisztségviselőre és szervezetre terjesztette ki Kanadában lévő vagyonuk zárolását.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?