2013. november. 21. 13:50 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 21. 13:49 Világ

Ferenc pápa felfedte mély aggodalmát

A szíriai, iraki és más közel-keleti keresztények helyzetéről beszélt Ferenc pápa csütörtökön a keleti egyházak pátriárkáival tartott vatikáni találkozón, azt hangoztatva: "nem törődünk bele, hogy a Közel-Keletet keresztények nélkül lássuk".

Mély aggodalmának adott hangot a megbeszélésen a katolikus egyházfő a közel-keleti keresztény közösségek életkörülményei miatt, hangsúlyozva: ezek a közösségek "rendkívüli súllyal szenvedik el a folyamatban levő feszültségek és konfliktusok következményeit". Az egyházfő hozzátette: Szíria, Irak, Egyiptom és a Szentföld "nem egyszer könnyez".

A Keleti Egyházak Kongregációjának plenáris ülésén felszólaló egyházfő kiemelte: a Közel-Keleten tiszteletben kell tartani mindenki jogát ahhoz, hogy méltó életet élhessen és szabadon gyakorolhassa vallását. Ferenc pápa úgy fogalmazott, hogy Róma püspöke "addig nem talál békére", amíg bármilyen vallású férfiakat és nőket méltóságukban sebeznek meg, megfosztják őket a legszükségesebbtől, ellopják jövőjüket és menekültsorsra kényszerítik őket. A pápa vigaszt kért "mindannyiunk közös spirituális szülővárosa" Jeruzsálem számára is. 

A szíriai békét szeptember 7-én nemzetközi imavirrasztással sürgető pápa most is azt hangsúlyozta, hogy az ima lefegyverzi az ellenségeskedést és párbeszédet szül.

A keleti egyházak vezetőit fogadva Ferenc pápa kijelentette, minden katolikus hálával tartozik a Szentföldön élő egyházaknak, melyek a keleti kereszténység lelki örökségének őrzői. A pápa ugyanakkor a nyugati és keleti egyházak egységét sürgette, hangsúlyozva, hogy a különbségek nem bontják fel az egyház egységét, ellenkezőleg megerősítik.

"Ahhoz, hogy tanúságtételünk hiteles legyen, arra vagyunk hivatottak, hogy mindig a hitet, irgalmat, türelmet, szelídséget keressük, mértékletes életvitellel, ezt várják tőlünk a püspökök, hívők (...) Joguk van ahhoz, hogy jó példát kapjanak tőlünk és a javak kezelésében is átláthatóságot kérnek" - mondta Ferenc pápa a közel-keleti térségből érkező pátriárkáknak és érsekeknek.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.