Németországban bevezethetik a népi vétót
Németországban a népszavazás intézményének kiterjesztéséről egyeztetnek a kormányalakításra készülő konzervatív pártok és a szociáldemokraták (SPD).
Egy kedden kiszivárgott tervezet szerint a bajor CSU és az SPD egyetért abban, hogy be kell vezetni az úgynevezett népi vétót, vagyis azt, hogy népszavazással dönthessenek egyes, a parlamentben már megszavazott törvényekről. Ezt a szociáldemokraták szorgalmazzák. Az elképzelés szerint a Bundestag, a törvényhozás alsóháza kétharmados többséggel dönthetne arról, hogy népszavazásra bocsát egy már elfogadott jogszabályt. A népszavazást állampolgárok is kezdeményezhetnék, a referendum kiírásához egymillió aláírást kellene összegyűjteni.
Azt is javasolják, hogy tartsanak népszavazást az Európai Unió és Németország kapcsolatát alapvetően befolyásoló ügyekről, egyebek mellett új tagok felvétele vagy tagállami hatáskör közösségi szintre helyezése előtt, és akkor, ha valamilyen rendkívüli helyzet - például egy tagállam hirtelen pénzügyi válságának - kezelése céljából jelentős összeget kellene kiutalni az államkasszából.
Európa-politikai ügyekben főleg a bajor konzervatívok szorgalmazzák, hogy népszavazással hozzák meg a döntéseket. Az SPD nyitott a javaslatra, de azt nem támogatja, hogy az uniós ügyekre korlátozzák a népszavazással eldöntendő kérdések körét.
Az Angela Merkel vezette CDU fenntartásokkal viszonyul a tervekhez. A párt szerint a képviseleti elemekre alapuló demokratikus berendezkedés kiállta az idő próbáját. A CDU elsősorban az uniós politikai döntésekkel kapcsolatban ellenzi a közvetlen demokrácia intézményének megerősítését.
Az 1949-es német alaptörvény 20. cikkelye szerint a népszavazás egyenrangú a képviseleti alapú hatalomgyakorlással, de országos népszavazást még egyszer sem tartottak. Tartományi szinten viszont előfordul, hogy népszavazással döntenek valamiről. Legutóbb, november elején a tartományi rangú fővárosban, Berlinben rendeztek népszavazást az áramszolgáltatási rendszer átalakításáról.
A CDU/CSU-nak és az SPD-nek együtt 79,8 százalékos többsége van a Bundestagban, a közös kormányzásra készülő pártok így akár az alkotmányt is módosíthatják. A koalíciós tárgyalások várhatóan november végéig tartanak. A koalíciós szerződés kidolgozásában 300-nál is több politikus vesz részt, a szerződés egyes fejezetein 12 munkacsoport és négy alcsoport dolgozik. A konzervatív-szociáldemokrata nagykoalíciós kormány várhatóan röviddel karácsony előtt alakul meg.