2013. október. 29. 17:55 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 29. 18:44 Világ

Még egy évre kizárták Lukasenkát az EU területéről

Egy évvel, 2014. október 31-ig meghosszabbította a Minszket sújtó uniós büntetőintézkedések hatályát kedden az Európai Unió Tanácsa.

Az Európai Unió 232 személy és 25 "entitás" - cég, jogi személy, szervezet - ellen tart érvényben szankciókat. Ezek az emberek nem utazhatnak be az EU területére,  így többek között a fehérorosz elnök, Aljakszandr Lukasenka sem teheti be a lábát egyik uniós tagállamba sem, valamint a tagállamokban lévő vagyonukat is befagyasztotta az EU.

Ez azt jelenti, hogy Lukasenka, ha akarna sem vehetne részt a november végi, vilniusi Keleti Partnerség-csúcstalálkozón, pedig Fehéroroszország is az unió keleti partnereinek egyike.

"Nem minden politikai fogoly nyerte vissza szabadságát, a szabadon bocsátottak közül senkit sem rehabilitáltak, az emberi jogok, a jogállamiság és a demokratikus elvek tiszteletben tartásának terén pedig nem történt javulás Fehéroroszországban" – indokolta a szankciók meghosszabbításáról szóló döntést a tanács.

A tiltólistán szereplők "felelősek az emberi jogok súlyos megsértéséért, a civil szférával és a demokratikus ellenzékkel szembeni elnyomásért, a fehérorosz demokrácia és jogállamiság aláásásáért, támogatják a Lukasenka-rezsimet vagy hasznot húznak belőle" – olvasható az Európai Külügyi Szolgálat közleményében.

Azt is írják, hogy az EU nem elszigetelni akarja Minszket, hanem "kritikus párbeszédet" óhajt folytatni Fehéroroszországgal. Világossá tette, hogy csak akkor fejlődhetnek a kétoldalú kapcsolatok, ha javul az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia helyzete a szovjet utódállamban.

A folyamatosan felülvizsgált szankciók célja a politikai nyomás fenntartása – közölte az unió külügyi szolgálata, amely szerint Brüsszel világossá akarja tenni, hogy a büntetőintézkedések nem az ország vagy a fehérorosz nép, hanem az állam vezetői ellen irányulnak. Ennek érdekében pedig párbeszédet kezdett a fehérorosz civil szférával és a politikai ellenzékkel.

Az EU még 1995-ben úgynevezett partnerségi és együttműködési megállapodást is aláírt Minszkkel, de az sosem lépett hatályba, tagállami ratifikációját 1997-ben fel is függesztették.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.