2013. október. 27. 17:57 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 27. 17:45 Világ

Mérföldkőhöz értek a kínai influenzakutatók

Kínai kutatók bejelentették, hogy védőoltást fejlesztettek ki a madárinfluenza-vírus egy új törzse, a H7N9 ellen, amely 136 embert fertőzött meg és 45 embert ölt meg Kínában március óta.

Ez az első influenzavakcina, amelyet kínai kutatók valaha is kifejlesztettek - közölte a felfedezést bejelentő szombati hangcsoui sajtótájékoztatón Su Jü-long, a kifejlesztésben résztvevő egyik intézmény, a Kínai Országos Influenzaközpont (CNIC) igazgatója. 

A védőoltáson együtt dolgozott a CNIC, a Csöcsiangi Egyetem orvostudományi intézete, a Hongkongi Egyetem, a Kínai Járványügyi Központ, az Országos Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Intézet és a Kínai Orvostudományi Akadémia.

Bár a madárinfluenza vírusának e törzse eddig csak Kínában ütötte fel a fejét, vakcinán más országokban, így Japánban és az Egyesült Államokban is dolgoznak.

A vakcina gyártása iránt több kínai gyógyszergyár is érdeklődést tanúsít, noha a kórokozó nem eléggé elterjedt ahhoz, hogy tömeges védőoltásba fogjanak - tudósított a Hszinhua hírügynökség a szombati hangcsoui sajtótájékoztatóról.

A világ első H7N9-esetét márciusban jelentette Kína, az azóta megfertőződött 136 személy közül 45 halt meg, ami 33,1 százalékos halálozási arányt jelent.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 05. 20:00

A magyarok Mózese és az államkasszával megszökő politikus – interjú Hermann Róbert történésszel a Kossuth-kép változásairól

Az idén 130 éve meghalt Kossuth Lajos sokáig nemzeti konszenzus által övezett pozitív megítélése mintha valamelyest megkopott volna az elmúlt évtizedek folyamán. Persze a kritikus vélemények mindig is megvoltak, már az 1848-as szabadságharc idején is, ám ezek sokáig nem tudták megrengetni a népszerűségét. Ebben a trendben a változás első, óvatos jeleit az 1960-as évektől lehet megfigyelni, és éppannyira voltak társadalmi, mint politikai okai. A Kossuth-kép változásairól Hermann Róberttel, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettesével, egyetemi tanárral beszélgettünk.