Előrehozott választásokat tartanak ma Luxemburgban
Luxemburgban megkezdődtek vasárnap reggel az előrehozott választások: 6 órakor megnyíltak a szavazóhelyiségek és a 238 587 szavazásra jogosult luxemburgi 628 helyen adhatja le voksát délután 2 óráig.
Összesen kilenc párt jelöltjei indulnak a 60 képviselői helyért.
Megfigyelők bizonytalannak tartják a szavazás kimenetelét Jean-Claude Juncker eddigi kormányfő szempontjából. Úgy vélik, hogy Juncker Keresztényszociális Néppártja veszíthet néhányat az eddigi, 26 helyéből, de az első számú párt maradhat a nagyhercegségben.
Hagyományos partnere, a szövetséget idén nyáron felmondó, Etienne Schneider vezette Luxemburgi Szocialista Munkáspárt szintén számíthat mandátumvesztésre a felmérések szerint, de a 42 éves Schneider abban reménykedik, hogy elhódíthatja a miniszterelnöki posztot az 58 éves Junckertől, aki 18 éve, Európában jelenleg a leghosszabb ideje birtokolja azt.
Az első eredmények kora este várhatók.
A Juncker vezette keresztényszociális-szocialista koalíció azután bomlott fel júliusban, hogy egy parlamenti vizsgálóbizottság megállapította: a miniszterelnök az elmúlt években súlyosan elhanyagolta a titkosszolgálat felügyeletét, és a szervezet több törvénytelenséget követett el, például engedély nélkül hallgatott le beszélgetéseket.
A parlament plenáris vitájában Juncker elismerte, hogy a titkosszolgálat működésének ellenőrzése nem tartozott a prioritásai közé. Miután kormányzati partnerei, a szocialisták is megvonták tőle a bizalmat, belátta, hogy az lesz a legjobb, ha a választók döntik el, kinek adnak újra bizalmat az ország irányításához.
Az 58 éves Junckernek sikerült újra megszereznie saját pártja támogatását, így most is ő a konzervatív Keresztényszociális Néppárt miniszterelnök-jelöltje. Az eddigi kormányzati partner, a Luxemburgi Szocialista Munkáspárt mellett tényezőnek számítanak még az ország politikájában a liberálisok, a zöldpártiak, valamint a jobboldali populisták.
Juncker korábban hosszú ideig az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek testületét, az úgynevezett eurócsoportot is vezette, de nemrég jelezte, hogy nem kíván többé uniós funkciót ellátni, vagyis teljesen visszavonul a luxemburgi belpolitikába. Azt is előre jelezte, hogy ha most nem az ő pártja kapja a legtöbb mandátumot, akkor letesz minden kormányzati szerepről, és egyszerű képviselőként folytatja a politizálást. Ha viszont győznek, akkor legfeljebb kétpárti kormánykoalíciót hajlandó összeállítani, mert az annál szélesebb pártközi összefogás szerinte túl ingataggá tenné a kormányt – tette hozzá.