Világ MTI 2013. október. 10. 21:21

Vatikáni blama: elírták Jézus nevét a pápai érméken

Ferenc pápa tiszteletére nyomták ki azokat az érméket, amelyekről kiderült, hogy Jézus nevét elírták rajtuk.

Felfüggesztették a Ferenc pápa tiszteletére veretett érmék árusítását csütörtökön Rómában, mert a katolikus egyházfő jelmondatában elvétették Jézus nevének kezdőbetűjét, J helyett L-t írtak. A "nyomdahiba" miatt a már kész arany, ezüst és bronz érméket bevonják és újraverik. Az olasz állami pénzverde azt állítja, hogy a hibát nem ők követték el, a minta, amely alapján a nemesfém érméket készítették, a Vatikánból érkezett hibásan. 

A keddtől árusított érmék az egyházfő pápasága első évének állítanak emléket. A Mariangela Crisciotti olasz művész tervezte emlékérme előlapján a pápa képe látható, jobb oldalon a művész aláírásával. A kép körül "Franciscus Pont. Max. An. I" kifejezés olvasható, amely Ferenc pápaságának első évére utal. 

Az érme hátoldalán Ferenc pápa mottója, egy Szent Béda áldozópaptól származó, a Szent Máté meghívásáról szóló evangéliumi részletet kommentáló mondat olvasható latinul: Vidit ergo Jesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi sequere me (Jézus meglátta a vámost, és mivel ebben a látásban ott volt könyörülete és kiválasztása is, azt mondta neki: Kövess engem!). Ebben a szövegben vétették el Jézus nevének kezdőbetűjét. A hátoldal szélén körben a kiadás helyének megjelöléséül a Vatikánváros felirat, valamint az érme sorszáma található. 

Minden példány a vatikáni államtitkárság (kormány) és az olasz állami pénzverde pecsétjével ellátott hitelesítő tanúsítvánnyal kerül forgalomba. A három változatot tartalmazó teljes szettből 400 darabot bocsátanak ki, míg az aranyból további 200, az ezüstből és a bronzból 3-3 ezer számozott példány áll az érdeklődők rendelkezésére.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.