Magyarország szíriai családokat fogad be
Magyarország százezer eurós humanitárius felajánlással és néhány rászoruló szíriai család befogadásával járul hozzá a szíriai humanitárius válság kezeléséhez - mondta Wintermantel Péter, a külügyminisztérium globális ügyekért felelős helyettes államtitkára telefonon Genfből, ahol az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság (UNHCR) Végrehajtó Bizottságának 64. ülésszakán, illetve a szíriai válsággal foglalkozó magas szintű találkozón vett részt.
A találkozón elhangzott felszólalásában rámutatott, hogy Magyarország súlyosan aggódik a Szíriában és a környező országokban kialakult súlyos humanitárius válsággal kapcsolatban - mondta Wintermantel Péter.
A helyettes államtitkár szerint Budapest számára fontos, hogy a nemzetközi közösség ne csak a vegyi fegyverekre és a szíriai konfliktus biztonságpolitikai vetületeire koncentráljon, hanem a humanitárius válság kezelése és a lakosság helyzetének rendezése is kapjon legalább ugyanannyi figyelmet. A magyar segély a Nemzetközi Vöröskereszten és az UNHCR-en keresztül fog eljutni a konfliktus sújtotta országba.
Magyarország 2012 eleje óta mintegy 287 500 euró értékű humanitárius segítségnyújtást biztosított a szíriai válságra, ezzel a közel-keleti országban folyó konfliktus kapta a legnagyobb szeletet a magyar segélykeretből. A segélyek a legsürgetőbb szektorokra (egészségügy, menekültek ellátása, élelmezés-biztonság) és a leginkább rászorulók (gyermekek, nők, menekültek) számára irányultak, Szírián belül és a környező országokban egyaránt.
A szíriai válsággal foglalkozó rendezvényt követően Wintermantel Péter megbeszéléseket folytatott Rashid Khalikovval, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának genfi vezetőjével, valamint Vincent Chochetellel, a UNHCR európai igazgatójával és Daniel Endresszel, a UNHCR donorkapcsolatokért felelős vezetőjével.
Az államtitkár szerint politikai téren vannak biztató jelek a szíriai helyzettel kapcsolatban. Nem került sor külföldi katonai csapásra, az ENSZ Biztonsági Tanácsa elfogadta a Szíriát vegyi fegyverei feladására kötelező határozatot, Damaszkusz pedig bejelentette, hogy kész együttműködni ezen a téren. Genfben folytatódni fognak a helyzet rendezéséről való diplomáciai tárgyalások, így újra felsejlenek a politikai rendezés lehetőségei.
Ugyanakkor a nemzetközi közösségnek fel kell készülnie arra is, hogy a humanitárius helyzet esetleges romlását is kezelni tudja - tette hozzá a külügyminisztérium helyettes államtitkára.
Kedden az UNHCR közlése szerint Magyarország mellett további 16 ország jelezte, hogy kész befogadni szíriai menekülteket, összesen több mint 10 ezer ember számára biztosítanak majd menedéket. A szervezet egyúttal több anyagi támogatást ígért a Szíriával határos országoknak, amelyeknek hatalmas problémát jelent a menekültáradat kezelése.