2013. szeptember. 09. 07:50 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 09. 07:50 Világ

Kína újra a koreai atommentesítésért lobbizik

Peking sosem ismeri el atomhatalomként Észak-Koreát – ezt mondta Kína egyik legbefolyásosabb katonai szakértője, Jang Ji ellentengernagy hétfőn a Yonhap dél-koreai hírügynökségnek adott interjújában.

A pekingi védelmi egyetem stratégiai intézetének volt vezetője szerint Phenjan nukleáris programja ellentétes Kína érdekeivel. Azzal kapcsolatban, hogy Észak-Korea szeretné, ha atomhatalomként ismernék el, Jang azt mondta: Kína számára ez elfogadhatatlan, ellentétes a kínai kormány álláspontjával.

Jang ugyanakkor felvetette, hogy a Koreai-félsziget nukleáris leszerelését célzó, hatoldalú tárgyalásokban érintetteknek meg kellene vitatniuk az újraindítás dél-koreai és amerikai előfeltételeit.

A hathatalmi tárgyalások, amelyekben a két Korea, Kína és az Egyesült Államok, valamint Oroszország és Japán vett részt, 2009 óta szünetelnek.

Észak-Korea februárban harmadjára hajtott végre földalatti kísérleti atomrobbantást. Áprilisban pedig kijelentette, hogy atomprogramja már nem lehet vita tárgya, és követelte atomhatalomként való elismerését.

A kínai katonai szakértő szerint a Koreai-félsziget atommentéssé tételének és a régió stabilizálásának egyetlen platformja a hathatalmi tárgyalások rendszere, ezért fontos annak visszaállítása. Phenjan többször kinyilvánította hajlandóságát az újrakezdésre, de nem hajlandó eleget tenni a Washington, Szöul és Tokiói feltételeinek, amelyekkel szándékának komolyságát tesztelnék.

Peking mindig is a hatoldalú tárgyalások visszaállítását szorgalmazta és az utóbbi időben ismét aktívabb ezen a téren. Sajtójelentések szerint egy informális, szeptember közepi találkozó összehívásán munkálkodnak.

Kína évtizedeken át életben tartotta a phenjani rendszert gazdasági segélyeivel, a diplomáciában pedig szomszédja védelmezőjeként tűnt fel. A kínai-észak-koreai hagyományos barátságra azonban az elmúlt hónapok eseményei árnyékot vetettek, amikor Phenjan a kínai vezetők ellenvetéseit figyelmen kívül hagyva hajtott végre atomrobbantást, és háborús retorikájával, provokációival veszélybe sodorta a térséget.

Barack Obama amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök júniusi kaliforniai csúcstalálkozóján együttesen szólította fel Phenjant, váljon meg nukleáris fegyvereitől, és abban is egyetértettek, hogy nem fogják atomhatalomként elismerni Észak-Koreát.

Hirdetés