2013. szeptember. 05. 15:45 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 05. 19:39 Világ

Szíria: levelet írt a pápa a G20-as vezetőknek

A szíriai konfliktus békés megoldását sürgette Ferenc pápa abban a levélben, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnöknek címzett, de egyben a G20-as csoport csúcstalálkozójának résztvevőihez is szól.

A pápa arra kérte a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő csoport vezetőit, hogy ne maradjanak tétlenek a szíriai válságban. A szíriaiak már túl régóta élik meg ezt a tragédiát, amely újabb szenvedéseket hozhat a békére vágyó térségnek – fogalmazott a katolikus egyházfő a Vatikán honlapján közölt levelében.

A "világ lakosságának kétharmadát és a nemzetközi GDP 90 százalékát" képviselő G20-as csoport vezetőihez intézett üzenetében az egyházfő mindenekelőtt igazságosabb és szolidárisabb világot sürgetett, és aláhúzta, hogy "béke nélkül nem létezik gazdasági fejlődés ... az erőszak sohasem vezet békéhez".

"Sajnos túl sok egyéni érdek kerekedett felül a szíriai konfliktus kezdete óta, ami megakadályozta a felesleges mészárlás megállítását..." – írta Ferenc pápa, aki a G20-csoport egészéhez és külön-külön a vezetőihez is felhívást intézett, hogy tárgyalásokon keresztül találjanak békés megoldást.

Az egyházfő a világ kormányai "erkölcsi kötelességének" nevezte a konfliktus miatt Szíriában és annak határain kívül szenvedők humanitárius megsegítését.

Federico Lombardi szentszéki szóvivő csütörtökön alaptalannak nevezte azt a hírt, mely szerint Ferenc pápa telefonon beszélt Bassár el-Aszad szíriai elnökkel.

A szentszéki államtitkárság csütörtökön a Vatikánnál akkreditált diplomatákkal egyeztetett a Ferenc pápa által a szíriai békéért szombatra meghirdetett böjt- és imanapról. A találkozón 71 nagykövet vett részt.     

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.