2013. augusztus. 29. 07:56 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 29. 07:44 Világ

Merkel és Cameron: "a szír kormány nem maradhat büntetlenül"

A német kancellár és a brit miniszterelnök szerint a szír kormány nem maradhat büntetlenül a népe ellen intézett gáztámadás után - derül ki a német kormány szerda esti közleményéből.

Eszerint Angela Merkel és David Cameron - telefonbeszélgetésben - egyetértett abban, hogy most már kellőképpen bizonyított a mérgező gáz múlt heti bevetése Damaszkusz közelében. Merkel és Cameron úgy ítélte meg, hogy a gáztámadás határvonalat jelent a hosszú ideje húzódó konfliktus eseményeinek sorában. 

Megállapították, hogy Bassár el-Aszad kormányhadserege rendelkezik a vegyi fegyverek alkalmazásához szükséges eszközökkel, megfelelő szakértelemmel és kiképzési lehetőségekkel is. 

"A szíriai rezsimnek reménye sem maradhat arra, hogy folytathatja azt a fajta hadviselést, amely sérti a nemzetközi jogot... A kancellár és a miniszterelnök nézete szerint a nemzetközi reagálás elkerülhetetlen" - áll a közleményben.

A brit parlament csütörtökön foglalkozik a szíriai helyzettel. A kormány erre készített határozati javaslatából sajtójelentések szerint az derül ki, hogy London addig nem kíván katonailag beavatkozni, amíg az ENSZ vegyifegyver-ellenőrei nem közlik vizsgálataik eredményét. William Hague külügyminiszter mindazonáltal a BBC televíziónak szerda este azt mondta, hogy a kormány javaslata minden elemében egységes, és lényege, hogy olyan műveletekre kell készülni az Aszad-rezsim vegyifegyver-bevetése miatt, amelyek elrettentő hatással járnak az ilyen eszközök jövőbeni alkalmazására nézve. 

Merkel szerdán üdvözölte azt is, hogy London ismét kezdeményezte egy Szíriával kapcsolatos határozat elfogadását az ENSZ Biztonsági Tanácsában. Cameronnal együtt egyúttal reményüket fejezték ki, hogy a BT egyetértésre jut a gáztámadás következményeiről.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.