2013. augusztus. 28. 18:17 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 28. 18:16 Világ

Baljós üzenetet kaptak a nyugatiak Szíriából

Szíria "a támadók temetőjévé" fog válni, ha a nyugati országok katonai akciót indítanak ellene - közölte szerdán Váel Nadír al-Haláki szíriai miniszterelnök, azzal vádolva az Egyesült Államokat és szövetségeseit, hogy "kitalált ürügyekkel" akarnak beavatkozást indítani az ország ellen.

"Szíria meg fogja lepni a támadókat, ahogyan meglepte őket az 1973-as jóm kippúri háborúban is" - közölte a kormányfő az állami televízió jelentése szerint. "A nyugati gyarmatosítók fenyegetései nem ijesztenek meg minket" - tette hozzá.

A kormányfő emellett azt állította, hogy a nyugati államok "valótlan történeteket és ürügyeket találnak ki, hogy beavatkozhassanak Szíriában".

A szíriai külügyminiszter-helyettes ugyanaznap egyenesen azzal vádolta a nyugati országokat, hogy vegyi fegyverek bevetésére bíztatták a felkelőket, majd a kormányerőket vádolták meg a gáztámadással, hogy ürügyet találjanak a Bassár el-Aszad elnök rezsimje elleni katonai fellépésre.

Különböző értesülések szerint küszöbön áll egy korlátozott nyugati beavatkozás Szíriával szemben, a rakétacsapások akár már csütörtökön megindulhatnak. A közelgő támadást azzal indokolják, hogy a Bassár el-Aszad szíriai elnök erői vegyi fegyvereket vetettek be a felkelők ellen, amivel nyugati politikusok szerint átléptek egy határt a két és fél éve tartó, eddig mintegy 100 ezer halálos áldozatot követelő polgárháborúban.

Az Egyesült Államok, a NATO és az Arab Liga szerint egyértelműen a szíriai kormány felelős a gáztámadásért, az Aszad-rezsim ugyanakkor a felkelőket vádolta a vegyi fegyverek bevetésével.

 

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.