2013. augusztus. 09. 18:52 MTI Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 09. 18:46 Világ

Tovább tiltakoznak az iszlamisták Egyiptomban

Több ezer iszlamista tiltakozott az egyiptomi főváros két terén pénteken is, annak ellenére, hogy a kormány figyelmeztetett: erőszakkal fogja feloszlatni a több mint egy hónapja tartó demonstrációt.

A megbuktatott Mohamed Murszi korábbi egyiptomi elnök hívei a ramadánt követő háromnapos böjttörő ünnep, az íd al-fitr második napján, a pénteki nagyima után gyűltek össze a Rabaa el-Adavíja és a Nahda téren. A tüntetők között sok a nő és a gyermek.

Nemcsak Kairóban, hanem az ország északi részén fekvő Alexandriában, és az Egyiptom középső területén lévő Aszjút városában is sok iszlamista tüntető vonult fel.

Az egyiptomi belpolitikai válság az elmúlt tíz napban mélyült el. Az eddigi, a felek összebékítését célzó nemzetközi diplomáciai kísérletek kudarcot vallottak, és az egyiptomi átmeneti kormány szerdán ismét azzal fenyegetőzött, hogy a ramadán befejeztével erőszakkal fogja felszámolni az iszlamista tiltakozó megmozdulásokat. A szent böjti hónap csütörtökön ért véget.

A megfigyelők arra számítanak, hogy a kormányzat az íd al-fitr ünnep után, vasárnap fog ténylegesen fellépni a Murszit támogató tiltakozók ellen. Az elmúlt bő egy hónapban többször összecsaptak egymással és a rendfenntartó erőkkel az iszlamista és a világi, baloldali-liberális tüntetők. Az összetűzésekben több mint 250 ember életét vesztette.

Az iszlamista Muzulmán Testvériség mozgalom hívei július 3-án foglalták el a két kairói teret, tiltakozásul amiatt, hogy a hadsereg elmozdította a hatalomból a demokratikusan megválasztott Murszi elnököt. A Muzulmán Testvériség azt követeli, hogy Murszit helyezzék vissza hivatalába. A hatóságok erőszak szításával vádolják az iszlamista vezetőket, és befagyasztották a Muzulmán Testvériség mozgalom vagyonát.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.