2013. július. 27. 08:39 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 27. 08:40 Világ

Parlamenti választások kezdődtek Kuvaitban

Parlamenti választások kezdődtek szombat reggel Kuvaitban.

A szavazópolgárok egy éven belül már másodszor járulnak az urnák elé, mivel az alkotmánybíróság júniusban érvénytelenítette a 2012 decemberi választások eredményét, és új voksolás kiírására szólított fel.

A csaknem 3 milliós lakosú Kuvait az egyetlen monarchia az Arab (Perzsa)-öböl mentén, amelynek választott parlamentje van: az egykamarás, 66 tagú nemzetgyűlés (Madzslisz al-Umma) 50 tagját négy évre közvetlenül választják, és hivatalból tagja a kormány 16 minisztere is.

A nőknek 2006 óta van választójoguk, a törvényhozásba 2009-ben került be először képviselőjük. A pártok működését a törvény formálisan nem tiltja, de a gyakorlatban nem engedélyezik, inkább más politikai szerveződések működnek. Szombaton mintegy 400 ezren szavazhatnak, hogy 321 jelölt közül válasszák meg az 50 képviselőt. A jelöltek között 8 nő van. A szavazóurnák 12 órán keresztül vannak nyitva, az első eredmények éjfél előtt várhatók.

A 2012 decemberében tartott választások előtt Szabah el-Ahmed el-Dzsábir asz-Szabah emír módosította a választási törvényt: a szavazók az addigi négy jelölt helyett csupán egyre adhatták le voksukat. Az emiatt hátrányos helyzetbe került ellenzék a választások bojkottálásával válaszolt, majd az alkotmánybírósághoz fordult panaszával. Az alkotmánybíróság - a választási törvény fenntartása mellett - helyt adott az ellenzék panaszának, érvénytelenítette a 2012. decemberi választások eredményét, és elrendelte a parlament feloszlatását.

Az 1962. november 11-én kihirdetett alkotmány szerint Kuvait alkotmányos, örökletes monarchia.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.