A Boeing által fejlesztett X-37B űrrepülőgépről továbbra sem tudni túl sokat, ám azt igen, hogy nemrég egy nagyon fontos tesztet sikerült vele elvégezni.
Újabb hír érkezett az amerikai űrhaderő titkos repülőgépéről, az X-37B-ről. Bár hivatalosan nem esett róla sehol sem szó, az egység 2023. december 28-án indult utoljára küldetésre, így mostanra már több mint egy éve kering a Föld körül. Hogy pontosan mit csinál ott, azt senki sem tudja, bár néhány információt azért elejtett az űrhaderő 2024-ben – írja az IFLScience.
A gép nemrég bemutatott egy új manővert, amire korábban még nem volt példa. A gép a segédhajtóművei nélkül, a Föld légkörének a segítségével – úgynevezett aerofékezéssel – módosította a pályáját: ezzel nemcsak csökkenteni sikerült a szerkezet magasságát, de üzemanyagból is minimális mennyiséget égetett el az űrhajó.
A manőverrel néhány alkatrészt is megsemmisítettek az X-37B mérnökei, vagyis lényegében kidobták az űrszemetet a Föld felé, amik aztán a légkörben égtek el.
A gépet egyébként a szebb napokat látott Boeing gyártotta, és bár titkos a működése és a küldetései is, annyit tudni, hogy az Egyesült Államok az újrafelhasználható űrtechnológiát is teszteli vele. A gép minden egyes alkalommal egy hordozórakétával indul útnak, majd küldetése végén úgy landol, mint egy repülőgép. Személyzet természetesen nincs a fedélzetén.
Az X-37B 8,9 méter hosszú, szárnyfesztávolsága pedig 4,55 méter. Alacsony földkörüli pályán mozog: a Föld felett 240-800 kilométeres magasságban található, és nagyjából 28 200 kilométeres óránkénti sebességgel képes keringeni a bolygó körül.
A beszámoló szerint a szerkezet segítségével azt is tesztelik a tudósok, hogy a vetőmagokra milyen hatással van a hosszú távú sugárzás, valamint a NASA az adatok felhasználásával újfajta sugárvédelmi hőálló bevonatot is fejleszt. Bár a valódi küldetése nem ismert, az amerikai űrhaderő azt határozottan tagadja, hogy fegyverről vagy kémtevékenységet végző űrrepülőgépről lenne szó.
Az X-37B eddigi leghosszabb küldetése 908 napos volt, ez 2022 novemberében fejeződött be.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.