2013. július. 14. 16:02 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 14. 15:55 Világ

Leorángutánoztak egy kongói származású politikust egy pártrendezvényen

Orángutánhoz hasonlította Cecile Kyengét, a római kormány kongói származású integrációs miniszterét Roberto Calderoli, az olasz Északi Liga szenátora.

A szavait követő tiltakozásokra reagálva Calderoli vasárnap kijelentette, hogy bocsánatot kér, ha szavai megsértették a minisztert. "Nem sértegetni, hanem kritizálni akartam a kormány bevándorlási politikáját" - hangoztatta Calderoli, az Északi Liga egyik vezető politikusa, a római szenátus alelnöke. Hozzátette, hogy esze ágában sincsen lemondani szenátusi tisztségéről.  Calderoli nyílt vitára hívta a minisztert az Északi Ligának augusztusban, a párt északi fellegvárának számító Bergamo városában rendezendő fesztiváljára.    

Calderoli egy szombati pártünnepségén az állatok iránti szeretetéről beszélt, hangsúlyozva, hogy ő a medvéket és a farkasokat szereti. "De amikor Kyengét látom, nem tudok másra gondolni mint egy orángután vonásaira" - fogalmazott Calderoli. A politikus kijelentései két nappal Kyenge Bergamóban tett látogatását követték, melyet az Északi Liga tagjainak utcai tiltakozása kísért.

A miniszter kijelentette, hogy Calderoli nem őt, hanem Olaszország egészét sértette meg. Elfogadhatatlannak nevezte Calderoli kijelentéseit Enrico Letta kormányfő, aki szerint a politikus túllépte a tűréshatárt. Calderolitól bocsánatkérést vár Piero Grasso a szenátus elnöke is.

A Kongóban született 49 éves Kyenge 1983-ban illegális bevándorlóként érkezett Olaszországba. Miniszteri kinevezésekor kijelentette, hogy nem színes bőrűnek, hanem feketének tartja magát. Májusban Milánóban tett látogatásakor nem fogott kezet a Liga önkormányzati frakciójának alelnökével. Azóta az Északi Liga támadásainak célpontja: a párt egy másik politikusa, Mario Borghezio szerint ha Kyenge miniszter akar lenni, menjen haza Kongóba. 

Calderoli 2006-ban vált ismertté, amikor a harmadik Berlusconi kormány minisztereként egy Mohamed-karikatúrát ábrázoló pólóval adott interjút az olasz közszolgálati televízióban.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.