2013. július. 11. 18:55 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 11. 18:48 Világ

Tudásuk, nem hitük alapján választana miniszterekek az egyiptomi kormányfő

Hádzim el-Beblávi megbízott egyiptomi miniszterelnök több időt kért csütörtökön a kormányalakításhoz, és azt ígérte, hogy nem zár ki senkit a testületből a hite miatt.

"Nem azért fogadok el egy (miniszter) jelöltet, mert iszlamista vagy nem az. A norma egy miniszter kiválasztásakor a hozzáértés és a hitelesség. Ha az Igazságosság és Szabadság Pártja (a Muzulmán Testvériség politikai szárnya) javasol valakit, és az illető alkalmas, akkor számításba veszem őt" – mondta a politikus egy interjúban.

Beblávi szerdán kezdte a kormányalakítási tárgyalásokat a politikai vezetőkkel, de még személyesen egyetlen miniszterjelölttel sem beszélt, egyelőre tanulmányozza a szóba jöhető személyeket. Reméli, hogy a jövő hét elején megalakulhat az ideiglenes kormány, amelynek hat hónapon belül el kell vezetnie az országot a választásokhoz – mondta.

A megbízott miniszterelnök tárgyalásai nagyon nehéznek ígérkeznek, mert a világi baloldaltól a liberálisokon keresztül az ortodox muzulmánokig terjedő csoportosulások támogatását kell elnyernie. Még bízik benne, hogy sikerül a Muzulmán Testvériségből is bevonni valakit a kormányba az ország történetének ebben a "nagyon nehéz periódusában".

Az Igazságosság és Szabadság Pártja szerdán visszautasította, hogy "megalkudjon a puccsistákkal", és iszlamista szövetségeseivel együtt tüntetésekre szólított fel pénteken, a heti fő ima után a "véres katonai puccs" ellen, amely megbuktatta elnöküket, Mohamed Murszit.

Nagy ellenfele, a Murszi államfő bukását eredményező demonstrációk szervezője, a Tamarrud (Lázadó) ellenzéki koalíció szintén felvonulásokat hirdetett, ami előrevetíti az újabb összecsapások veszélyét. Az előző pénteken 35 ember halt meg ilyen utcai verekedésekben az országban.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.