2013. július. 04. 17:59 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 04. 17:59 Világ

Aggasztja az egyiptomi helyzet a NATO-főtitkárt

Nagyon aggasztónak nevezte az egyiptomi helyzetet csütörtökön Brüsszelben Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár.

Sajtótájékoztatóján az atlanti szövetség első számú polgári tisztségviselője felszólította az Egyiptomban egymással szemben álló feleket, hogy tartózkodjanak az erőszak alkalmazásától, tartsák tiszteletben az emberi jogokat - beleértve a kisebbségek jogait -, szerezzenek érvényt a jogállamiság követelményeinek, "munkálkodjanak a demokratikus és befogadó jellegű civil kormányzás lehető leghamarabb történő megteremtése érdekében". 

Rasmussen beszámolt arról is, hogy előző napi koszovói látogatása során az ottani helyzet javulását tapasztalta a korábbi időszakhoz képest. Általánosságban véve nyugalom uralkodik, a helyi hatóságok hatékonyabban képesek fenntartani a rendet, illetve garantálni a kulturális és vallási emlékhelyek biztonságát - mondta. Megerősítette, hogy a NATO vezette KFOR erő továbbra is betölti szerepét a biztonságos környezet fenntartásában Koszovó valamennyi népe számára. 

Afganisztánról szólva a főtitkár így fogalmazott: immár belátható közelségbe került a végcél elérése, vagyis az, hogy az afgánok biztonságáról maguk az afgánok gondoskodjanak.

Tíz évvel ezelőtt még nem létezett afgán biztonsági erő, öt évvel ezelőtt annak ereje a jelenleginek csak töredéke volt, két és fél évvel ezelőtt többen megkérdőjelezték az átadás-átvétel akkor kidolgozott menetrendjét - idézte fel Rasmussen az elmúlt évtizedben elért fejlődést, megerősítve, hogy a NATO vezette afganisztáni nemzetközi haderő, az ISAF már csak 2014 végéig marad a közép-ázsiai országban, utána pedig a harcoló alakulatok helyett kiképző, támogató, tanácsadó misszió kezdődik.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.