Ukrajna felvételét javasolja jelenlegi területeivel a NATO-ba Anders Fogh Rasmussen, a NATO egykori főtitkára. Ez az a változat, amit eddig Kijev mereven elutasított.
Ha a NATO nem lép közösen Ukrajna nagyobb támogatásáért, több tagállama is úgy dönthet, hogy különutasként száll be az ukránok mellett, akár úgy is, hogy a saját katonáit küldi oda – véli Anders Rasmussen.
A Nyugat alábecsülte az orosz elnök brutalitását, most keménynek kell lenni vele szemben, mondja Anders Fogh Rasmussen, aki szerint le kellene állítani az orosz energiahordozók importját, mert ez az orosz ebből finanszírozza a háborút.
Bármiféle engedmény hangos és egyértelmű jelzés lenne mind a demokráciáknak, amelyek nyugati támogatásra támaszkodnak, mind az autokratáknak, akik nem szeretik a szabadságunkat, és félnek tőle – figyelmeztet Anders Fogh Rasmussen a Politicóban megjelent véleménycikkében.
Grúzia és Montenegró számára lehetségessé válik a további közeledés a NATO-hoz - közölte csütörtökön az észak-atlanti szövetség csúcstalálkozóján a dél-walesi Newportban Anders Fogh Rasmussen, a szervezet főtitkára.
Oroszország most már a NATO hivatalos véleménye szerint is megtámadta Ukrajnát. Walesben csütörtökön megkezdődött az utóbbi idők legfontosabb NATO-csúcstalálkozója, ahol a legforóbb téma az ukrán válság. Rasmussen NATO-főtitkár felszólította az orosz elnököt, hogy vonja ki katonáit és fejezze be a szakadár erők támogatását, Kijev azonban nem kap közös NATO-támogatást, a tagállamok egyénileg dönthetnek a katoni segítségnyújtásról. A szervezet politikai megoldást szeretne, de gyorsreagálású alakulatot telepítenek Lengyelországba. Petro Porosenko ukrán elnök pénteken Minszkben tűzszünetről állapodott meg a szakadárokkal.
Az Ukrajna elleni agresszív orosz fellépés nyomán a jövőben az eddiginél szemmel láthatóbb lesz a NATO jelenléte a keleti tagországokban – mondta hétfői brüsszeli sajtóértekezletén Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár.
Levelet írt a NATo főtitkárának és a többi 27 tagállam vezetőjének a brit kormányfő, aki szerint az ukrán válság miatt a NATO-nak át kell gondolnia hosszú távú kapcsolatait Oroszországgal, mert az ellenségként tekint a blokkra.
Anders Fogh Rasmussen szerint a konfliktus politikai, diplomáciai megoldására kell törekedni, és mivel semmi nem indokolja az orosz katonaság tömeges jelenlétét az ukrán határnál, a békés rendezés érdekében ezen orosz erők teljes visszavonása lenne az első és legfontosabb követelmény.