2013. május. 09. 06:50 MTI Utolsó frissítés: 2013. május. 09. 13:34 Világ

Az oroszok rosszban sántikálnak?

Négy rakétaüteget készül eladni Oroszország Szíriának izraeli források szerint. A washingtoni külügyminisztérium és a védelmi minisztérium nem volt hajlandó kommentálni az értesülést.

Izrael a napokban figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy Oroszország fejlett föld-levegő rakétarendszereket tervez eladni Szíriának annak ellenére, hogy több nyugati ország ellenzi ezt – jelentette szerdán a The Wall Street Journal amerikai napilap.

Meg nem nevezett amerikai tisztségviselők megerősítették, hogy utánajárnak az izraeli állításnak, de arról nem beszéltek, hogy szerintük az Sz-300-as rakéták állítólagos eladása mikor várható – tette hozzá a lap. A washingtoni külügyminisztérium és a védelmi minisztérium nem volt hajlandó kommentálni az értesülést.

Bassár el-Aszad szíriai elnök kormánya már évek óta szeretne vásárolni Oroszországtól ilyen rakétarendszereket, amelyek ember vezette repülőgépeket és távvezérelt rakétákat is képesek elfogni. Nyugati országok azonban többször arra kérték Moszkvát, hogy ne adjon el Sz-300-asokat Szíriának, mert, mint indokolták, az csak bonyolultabbá tenné a szíriai polgárháborúba való esetleges nemzetközi beavatkozást.

Az izraeli értesülés szerint egy 2010-es megállapodás alapján Szíria részletekben 900 millió dollárt fizet ki négy rakétaütegért, amelyekhez 144 rakéta tartozik. Hatótávolságuk 200 kilométer. Az első szállítás a következő három hónapban várható.

Szíria légierejének hatékonysága nem ismert, de a legtöbb szakértő azt gondolja, hogy légvédelmi rakétarendszere – amelyet a 2007-es izraeli rakétatámadás után felújítottak – továbbra is jó.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.