2013. április. 18. 20:45 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 18. 20:29 Világ

Botrány és beszólások az Oroszországi Újságíró Szövetség kongresszusán

A hatalom rövid pórázon tartja az orosz sajtót – így bírálta a Kremlt az Oroszországi Újságíró Szövetség titkára a szervezet csütörtöki kongresszusán, amelyet éppen Putyin elnök is köszöntött. Borisz Reznyik úgy vélte, hogy egyre rosszabb a helyzet a tájékoztatáspolitikában, és tovább kell tökéletesíteni a médiaszabályozást.

Az újságíró szövetség titkára azt mondta: hiába készítette el a szövetség a sajtótörvény új változatát, négy éve nem tudják elérni annak elfogadását, szerinte az elnöki hivatalnál akadt el a javaslatuk.

Az 1933-ban alapított Oroszországi Újságíró Szövetség vezető tisztviselője szerint az állam gyakorlatilag manipulálja a sajtót bizonyos kiadványok támogatásával, és "mindenkit rövid pórázon tart".

A kongresszust ugyanakkor köszöntötte Vlagyimir Putyin. Üzenetében az orosz államfő azt hangoztatta, hogy a hatékony demokratikus fejlődés és a polgári társadalom megerősítése érdekében szükség van a független újságírásra.

Az orosz törvényhozás alsóháza szomszédságában tartott kongresszust botrány is tarkította. A tanácskozás résztvevői tapsukkal akadályozták meg, hogy a duma alelnöke, a kormányzó Egységes Oroszország párt politikusa megtartsa felszólalását. A párt honlapján közölt beszéde szerint Szergej Zseleznyak az újságírók felelősségéről beszélt volna, arra szólítva fel őket, hogy ne éljenek vissza az alkotmányban biztosított jogokkal, a szólás-és véleményszabadsággal.

Zseleznyak márciusban a sajtó működését korlátozó több törvényjavaslatot terjesztett be az orosz parlamentben.

A kormányzó párt befolyásos politikusával szembehelyezkedő szervezet tekintélye mára alaposan megtépázódott, és a Kommerszant-Vlaszty című orosz folyóiratban tavaly közölt cikk szerint a szervezetbe már nem akarnak belépni a vezető országos sajtóorgánumok főszerkesztői és munkatársai sem.

Az Oroszországi Újságíró Szövetség becsületén tavaly is folt esett, amikor támogatta a törvényhozásban kormánypárti többséggel elfogadott rágalmazási törvényt, amely megnehezítette a hatalmat bíráló sajtó helyzetét. A Kommerszant-Vlasztynak a szövetség egyik tagja név nélkül arról számolt be, hogy a szervezet az 1990-es évek végén és a 2000-es évek elején szabályosan kereskedett az újságíró igazolványokkal.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.