2013. április. 05. 20:53 MTI Utolsó frissítés: 2013. április. 05. 20:48 Világ

Egyelőre maradnak a diplomaták Észak-Koreában

Nagyon aggódik az ENSZ a Koreai-félszigeten tapasztalható feszültség növekedése miatt, de egyelőre nem hívja vissza humanitárius feladatokkal megbízott alkalmazottait Észak-Koreából. Az uniós országok diplomatái is maradnak még az országban.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szóvivője, Martin Nesirky pénteken New Yorkban azt mondta, hogy a világszervezetnél tanulmányozzák azt a phenjani üzenetet, amely a főváros elhagyását tanácsolta a nemzetközi szervezeteknek és a külföldi nagykövetségeknek. Hozzátette, hogy az ENSZ illetékese is ott volt azon a találkozón, amelyen erről tájékoztatták a külföldi képviseleteket. Az üzenetre megfelelő választ adnak – ígérte.

Az ENSZ hét ügynökségének alkalmazásában összesen 36 fős nemzetközi személyzet, valamint 21 helyi dolgozik a világszervezetnek Észak-Koreában.

Az Egyesült Államokban az újabb fenyegetések is higgadt reakciót váltottak ki. Viktoria Nuland külügyi szóvivő úgy nyilatkozott, hogy a külföldiek evakuálására vonatkozó felszólítás a "retorikus állásfoglalások sorozatába" illeszkedik, és felszólította Phenjant: ne élezze tovább a konfliktust. Utóbbit sürgette Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője is, hozzátéve, hogy Washington nem lepődne meg, ha Észak-Korea újabb rakétát lőne ki kísérletképpen, hiszen ezt megtette már a múltban is.

Brüsszelben pénteken azt közölték, hogy a Phenjanban jelen lévő európai uniós tagországok diplomatái folyamatos kapcsolatban vannak. Az érintett tagállamok illetékesei várhatóan már a hétvégén egyeztetik álláspontjukat, és döntenek arról, el kell-e hagyni Észak-Koreát, vagy kell-e más lépést tenni (például szűkíteni a képviseletek körét). A jövő hét elején várhatóan az EU-tagországok állandó uniós nagykövetei is áttekintik a koreai helyzetet.

Teo Zetterman, a svéd külügyminisztérium illetékese az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökségnek azt mondta: megítélésük szerint az észak-koreaiak nem szólították fel az országokat a képviseletek kiürítésére, hanem azon a bizonyos phenjani találkozón csupán " felmérték a talajt".

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.