2013. március. 27. 21:05 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 27. 21:02 Világ

Új cunamiskálát dolgoztak ki görög tudósok

A korábbinál pontosabb módszert dolgoztak ki a cunamik mérésére görög tudósok.

Az Athéni Egyetem kutatói a közelmúlt két nagy katasztrófáját, a 2004-es indiai-óceáni, és a 2011-es japán cunami adatainak felhasználásával dolgozták ki a 12-fokozatú ITIS 2012 skálát, amelyet már a szakterület vezető intézménye, az Amerikai Szeizmológiai Társaság is átvett - jelentette szerdán az ANA görög hírügynökség.

A görög kutatócsoport vezetője, Eithimiosz Lekkasz geológus szerint az eddig használt mérési módszerek elavultak, és túl kevés adaton alapulnak.

Az Integrated Tsunami Intensity Scale nevű új mérőskála azért sokkal jobb, mert irgalmatlanul nagy adatbázisra épül - mondta Lekkasz. Az ITIS-skálán a közelmúlt két nagy cunamija 12-es fokozatú.

A görög tudósok az új modell alapján 12-es fokozatúként sorolták be a múlt olyan nagy szökőár-katasztrófáit is, mint amilyet időszámításunk előtt 1640-ben okozott egy nagy vulkánkitörés a görögországi Szantorini szigetén, vagy az 1755-ös portugáliai tengerár.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.