2013. február. 12. 14:56 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 12. 14:44 Világ

Üzemanyag lehet az iráni uránból

Reaktor-üzemanyaggá átalakítva használja fel Irán a magasabb szintre dúsított urán egy részét - közölte kedden a külügyminisztérium szóvivője.

"E munka jelenleg folyik, és minden ezzel kapcsolatos jelentést teljes egészében elküldtünk a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ)" - idézte az IRNA állami hírügynökség Ramin Mehmanparasztot. A szóvivő azokkal a hírekkel kapcsolatos kérdésre válaszolt, hogy Irán a 20 százalékosra dúsított urán egy részét üzemanyaggá alakítja át a teheráni kutatóreaktor számára.

A NAÜ bécsi központjához akkreditált diplomaták véleménye szerint Irán jelenleg kis mennyiségű magasan dúsított uránt alakít át üzemanyaggá, de ha ezt a tevékenységet bővítik, akkor az lassíthatja a fegyverszíntű urán felhalmozását, s ezzel az Irán és a Nyugat közti atomvita elkerülheti a nyárra jósolt válságot.

Ha ugyanis Teherán a korábbi ütemben folytatta volna a dúsítást, akkor számítások szerint júniusra elérte volna azt az Izrael szabta "vörös vonalat", amelyen túl a zsidó állam beavatkozással fenyegetőzött.

Mehmanparaszt lehetségesnek mondta, hogy egy, a NAÜ-vel kötendő "átfogó megállapodás" keretében az ENSZ-hivatal szakértői újra ellátogassanak a parcsini katonai létesítménybe, ahol a nyugati gyanúk szerint atomfegyverrel kapcsolatos kísérletek folynak. Teherán tagadja ezt, és a szóvivő a kívánt megállapodás részének tekinti, hogy a NAÜ tiszteletben tartja Irán jogát a békés célú atomenergia-termeléshez.

Az ügynökség ellenőrei a szerdára virradó éjjel érkeznek Teheránba, s azt remélik, hogy felkereshetik a fővárostól délkeletre lévő katonai központot. A küldöttséget ezúttal is Herman Nackaerts vezeti.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.